Euro pozostaje mocne

Na początku bieżącego tygodnia na rynkach dominował pozytywny klimat inwestycyjny związany ze wzrostem apetytu na bardziej ryzykowne aktywa.  W podtrzymaniu dobrych nastrojów pomógł wysoki odczyt  indeksu instytutu Ifo uznawanego za najlepsze źródło informacji odnośnie niemieckiej gospodarki. Wspomniany wskaźnik wzrósł w kwietniu do 112,9 pkt. z 112,3 pkt. na co wpływ miała poprawa subindeksu bieżącego wskaźnika koniunktury. Na początku wtorkowej sesji w dalszym ciągu obserwowany jest spadek awersji do ryzyka. Dzisiaj zostanie opublikowana decyzja Banku Węgier odnośnie stóp procentowych, gdzie nie przewiduje się zmian parametrów polityki pieniężnej. Ponadto z USA poznamy kolejne dane z rynku nieruchomości dotyczące sprzedaży domów na rynku pierwotnym a także odczyt indeksu cen nieruchomości. W centrum uwagi inwestorów pozostaje indeks zaufania konsumentów – Conference Board, który znajduje się ostatnio na bardzo wysokich poziomach. Konsensus rynkowy zakłada, że w kwietniu nastąpi niewielki spadek tego wskaźnika do 122,9 pkt. z 125,6 pkt. Ponadto rynki będą żyły zapowiedzią Trump’a odnośnie przedstawienia w środę szczegółów dotyczących reformy podatkowej.

Eurodolar utrzymuje się na wysokich poziomach cenowych, jednak poniżej niedzielnego maksimum na poziomie 1,0919. Generalnie euro pozostaje silne co stanowi pokłosie informacji o zwycięstwie Marcona w pierwszej turze wyborów prezydenckich we Francji. Teraz kluczowe dla dalszych losów dolara będą informacje napływające odnośnie założeń reformy podatkowej w USA, natomiast dla euro istotna będzie czwartkowa retoryka Europejskiego Banku Centralnego. Po ostatnich próbach zniwelowania oczekiwań rynku odnośnie możliwości podwyżki stóp procentowych jeszcze przed zakończeniem programu QE, najprawdopodobniej Draghi będzie ważył słowa tak, by ton jego wypowiedzi nie został odebrany zbyt jastrzębio.

Notowania USDJPY utrzymują się powyżej 100-okresowej średniej EMA w skali dziennej i poziomu 110 jenów za dolara. Obecnie notowania kierują się w okolice oporu w rejonie 110,75/94, gdzie przebiega 200-okresowa średnia EMA w interwale dziennym oraz 38,2% zniesienia Fibo całości ostatniego impulsu spadkowego z poziomu 115,49. Na ten tydzień jest zaplanowane posiedzenie Banku Japonii, jednak rynki nie spodziewają się zmian w zakresie polityki monetarnej, co przy dobrych nastrojach rynkowych powinno wspierać obecny ruch wzrostowy.

EURUSD

Euro pozostaje mocne w relacji do dolara. Para kontynuuje wzrosty w okolice poniedziałkowego szczytu, co może zaowocować ponowną próbą wyjścia powyżej poziomu 1,0900. Najbliższe istotne wsparcie znajduje się w rejonie 1,0825, gdzie można zaobserwować równość korekt, 38,2% zniesienia Fibo całości impulsu wzrostowego z okolic 1,0686 oraz 50-okresową średnią EMA w skali H1. Techniczny obraz rynku sprzyja wzrostom.

USDPLN

USDPLN kontynuuje spadki. Po weekendzie na wykresie widoczna jest luka spadkowa poniżej dolnego ograniczenia chmury ichimoku, co tylko świadczy o sile obecnego trendu. Para znajduje się ponadto poniżej istotnych średnich kroczących EMA w skali D1, które są skierowane ku dołowi. Techniczny obraz rynku sprzyja dalszym spadkom w okolice 3,8800. W rejonie 3,8825 wsparcie wyznacza 100-okresowa średnia EMA w skali tygodniowej, natomiast 78,6% zniesienia Fibo całości impulsu wzrostowego z poziomu 3,7684 przebiega w okolicy 3,8770.

Autor: Anna Wrzesińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj