e- biznes w dobie pandemii

Złoto jeden z najcenniejszych i najbardziej pożądanych kruszców. Pomimo upływu setek a nawet tysięcy lat, złoto odgrywa ogromną rolę i to o nie często toczyły się mniejsze i większe wojny. Cena złota jest uważana za bardzo stabilną i odgrywa ogromną rolę dla światowej gospodarki. Kupić tanio sprzedać drogo i tak kręci się świat. Wiedza o tym jak inwestować w złoto jest bardzo przydatna, ale nie o samym inwestowaniu chcemy pisać a zastanowimy się jakie są powody tego, że złoto ma cenę jaką ma i dlaczego ją utrzymuje.


Dlaczego złoto to dobra inwestycja?


Określanie ceny złota nie jest takie proste i wpływ na to ma fixing. Główną rolę w ustalaniu cen tego kruszcu odgrywa Wielka Brytania, która posiada duże zapasy złota, w tamtejszych bankach swoje złoto przechowują również inne kraje w tym Polska. Dlaczego o wartości tego kruszcu decydują konkretni ludzie? Niestety, ale żyjemy w świecie banków i to one mają wpływ na wiele aspektów naszej gospodarki. Coraz częściej do głosu dochodzą banki z krajów azjatyckich, ale poza samymi bankami wpływ na cenę złota mają również zwykłe czynniki gospodarcze.


Podobnie jak wszystko na tym świecie tak i złoto nie jest oderwane od systemu popytu i podaży. Jednak pewne sytuacje mogą zmieniać to zjawisko. Cena złota jest stabilna, gdyż zainteresowanie tym kruszcem nie maleje. Złoto jest w obszarze zainteresowań banków, przemysłu i branży jubilerskiej. Oczywiście również nabywcy indywidualni chcą mieć coś dla siebie, ale w globalnym ujęciu posiadane przez nich ilości złota są bardzo niewielkie.


Złoto jest rzadkim kruszcem, zdecydowanie rzadziej występującym od srebra. Jego wydobycie w realnym terminie czasowym będzie coraz trudniejsze. Już dzisiaj coraz rzadziej słyszy się o odkryciu nowych złóż tego minerału. Ciągłe zainteresowanie nie jest w stanie być zaspokojonym, wydobycie nie nadąża a mało tego jest coraz droższe, gdyż złoto znajduje się w coraz trudniej osiągalnych miejscach.
Cena złota wyrażana w dolarach co ma również swoje odzwierciedlenie na giełdowych wykresach. Zależność pomiędzy wzrostem ceny złota związana jest ze spadkiem kursu dolara i odwrotnie.


Wszystkie wyżej czynniki odgrywają istotną rolę w ocenie wartości złota, ale chyba jedną z najważniejszych jest koniunktura gospodarcza i sytuacja polityczna. W przypadku konfliktu zbrojnego, waluta danego Państwa często przestaje mieć jakąkolwiek wartość. Złoto stanowi bardzo bezpieczną walutę, którą można spieniężyć na całym świecie. Co prawda jego przechowywanie jest dość uciążliwe, ale coś za coś. Inwestorzy uciekają do złota głównie podczas bessy, a zwiększony popyt sprawia wzrost cen złota na światowych rynkach. Gdy jest hossa nikt nie myśli o ewentualnym kryzysie i nie skupuje złota, chociaż niższa cena nie przechodzi niezauważona przed świadomi inwestorami.


Jak widzisz wpływa na cenę złota ma masa czynników, która w ostatecznym rozrachunku ma wpływ np. na to jak droga jest biżuteria. Jedną sprawą jest wiedzieć, dlaczego złoto drożeje i tanieje a drugą gdzie kupić złoto. Jeżeli masz odłożone trochę pieniędzy i nie chcesz tracić ich w procesie inflacji warto zainteresować się inwestowaniem w kruszce, szczególnie w złoto.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments