Trójkąt równoramienny

Trójkąt równoramienny, to formacja, która bardzo często tworzy się na wszelakich instrumentach finansowych. W stadium powstania owej formacji, nie jesteśmy wstanie określić jak zachowa się kurs w przyszłości, gdyż formacja trójkąta równoramiennego w analizie technicznej sygnalizuje zmianę, bądź też dalszą kontynuację trendu.

Dlatego na tej podstawie, musimy pamiętać, że w trakcie tworzenia się owej formacji nie możemy zajmować pozycji. Oczywiście na wzgląd bezpieczeństwa naszego portfela inwestycyjnego. Formację trójkąta równoramiennego można poznać przez tworzenie się coraz to niższych górnych wierzchołków, a jednocześnie przez pojawiające się coraz to wyższe dołki, tak, że kurs w konsekwencji ogranicza swoje pole manewru.

Z punktu widzenia analizy technicznej, należy górne, a zarazem dolne wierzchołki połączyć, tworząc w ten sposób kluczowe linie wsparcia, oraz oporu, które będą odgrywać istotną rolę podczas wybicia kursu z formacji. Z kolei wybicie z formacji powinno nastąpić w momencie, kiedy to kurs znajdzie się w punkcie ¾ całego trójkąta. Naturalnie nie możemy określić, w którą stronę kurs wybije, gdyż jak to było wspomniane powyżej, jest to formacja zmiany, bądź też kontynuacji trendu. Dlatego można otwierać pozycję dopiero wtedy, kiedy to w znaczący sposób zostanie przebita kluczowa linia oporu, bądź też wsparcia.

Jednakże dużą rolę odgrywa wolumen, który to w trakcie kształtowania się trójkąta równoramiennego powinien maleć. Dopiero z chwilą przebicia z któreś kluczowych poziomów obrony, zauważymy znaczący wzrost aktywności inwestorów, przez znaczący wzrost wolumenu.

Z pewnością nasuwa się zasadnicze pytanie, do jakiego punktu nastąpi intensywny impet wzrostowy, bądź też spadkowy, po przebiciu poziomu wsparcia, bądź też oporu? Otóż wszystko jest zależne od rozpiętości trójkąta między najwyższym punktem formacji, na którym to nakłada się linia oporu, a dolnym jej punktem, w którym to poprowadzona jest linia wsparcia wzdłuż dolnych wierzchołków, która przecięła się z kursem instrumentu.

Odmierzając oby dwa punkty, a jednocześnie przykładając je do miejsca, gdzie kurs przebił kluczowy poziom wsparcia, bądź też oporu, będziemy mieli ukazany maksymalny poziom, który to może zostać osiągnięty z chwilą wybicia kursu z formacji.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments