Na temat diamentu można z czystym sercem powiedzieć, że jest dość kontrowersyjna formacja, zważywszy na fakt, że bardzo często w szczególności niedoświadczeni inwestorzy myślą, że jest to, bądź też tworzy się formacja głowy i ramion, wskazują na odwrócenie trendu.
Dlatego w tym celu, by rozwiać wszelkie wątpliwości należy obrysować linie wsparć i oporów na górnych, a zarazem dolnych wierzchołkach. Specyfiką owej formacji jest charakterystyczna postać rombu, która potocznie w jeżyku inwestorów nazywana jest diamentem, ze względu na postać jej wyglądu. Naprawdę, jeśli popatrzymy wyłącznie na formację tworzącego się diamentu pod pryzmatem analizy technicznej, to nie jesteśmy wstanie stwierdzić, jak potoczą się dalsze notowania owego instrumentu, na którym tworzy się bieżąca formacja. Ponieważ diament, występuje pod postacią formacji wskazująca zmianę, bądź też kontynuacje trendu.
Lecz co jest bardzo istotne, to fakt, że można spodziewać się silnego impetu wzrostu, bądź też spadku cen, po przebiciu kluczowych linii wsparcia, czy też oporu. Tutaj tak naprawdę wszystko zależy, od wielkości najniższego punktu mierzonego od dolnego czubka, do jej górnej wysokości. Mianowicie do punktu, w którym to podczas kreowania się formacji diamentu, kurs był najwyższy. Kluczową rolę odgrywają tutaj również obroty.
Podczas kształtowania się formacji diamentu zauważymy, że do jej połowy, obroty będę stopniowo malały, ustalając coraz to niższy wolumen na górnych pułapach cenowych. Następnie, zauważymy, iż z momentem przekroczenia połowy formacji, wolumen zacznie stopniowo narastać, aż do punktu wybicia z formacji, gdzie tak naprawdę obroty będą kształtować się na wysokim poziomie.