jedzenie

Brak relacji społecznych, komunikacji i izolacja, w znacznym stopniu wpływają obecnie na kondycję psychiczną i efektywność pracowników. Obniżenie koncentracji, poczucie osamotnienia, mniejsza efektywność to tylko niektóre konsekwencje pracy zdalnej. Ponieważ relacje ze współpracownikami budujemy zazwyczaj podczas mniej formalnych spotkań, firmy przenoszą je do wirtualnej przestrzeni i poszukują ciekawych rozwiązań integrujących zespoły.

Praca zdalna niesie ze sobą wiele konsekwencji zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Można mówić o obniżeniu kosztów zatrudnienia zarówno ze strony pracodawcy jak i pracownika. Pracodawcy na przykład płacą niższe rachunki za prąd, a pracownicy nie ponoszą kosztów dojazdu. Jednak praca zdalna charakteryzuje się również wieloma zagrożeniami, szczególnie tymi związanymi z funkcjami społecznymi. Charakter pracy często związany jest ze współpracą w zespole, spotkaniami pracowników jak również wspólnymi przerwami, które budują więzi. W przypadku ich braku konsekwencją mogą okazać się trudności w budowaniu kapitału relacyjnego czy też dzieleniu się wiedzą.

Należy pamiętać, że praca w biurze ma szeroki wymiar relacyjny, nawet obowiązki wykonywane samodzielnie wprowadzają interakcje i relacje z innymi pracownikami. A organizacja to przecież przede wszystkim procesy, współpraca z innymi jak i sama komunikacja. Pracownikom, którzy od wielu miesięcy wykonują swoje zadania zdalnie, a nie jak wcześniej w biurze, zdecydowanie brakuje bliższego kontaktu z innymi ludźmi. Nieformalne kontakty, integracja, budowanie relacji między pracownikami w organizacji jest ważne, bo przekłada się na jakość pracy. Dużo łatwiej o wzajemną pomoc i zaufanie, gdy pracownicy dobrze się znają i wspólnie dążą do wyznaczonych celów.

Brak bezpośredniego kontaktu pracowników utrudnia budowanie atmosfery i integrację zespołów, a także wpływa negatywne na ich samopoczucie. Zauważyliśmy, że pracodawcy poszukują obecnie sposobów, aby zintegrować zespół, któremu coraz mocniej doskwiera samotność. W nowych czasach alternatywą do wspólnych posiłków firmowych czy wyjść integracyjnych może być firmowy live cooking online czy firmowe śniadania na home office. Widzimy, że takie propozycje to skuteczne rozwiązania, które stwarzają poczucie wspólnoty i mogą poprawić nastrój. Wspólne posiłki cementują więzi międzyludzkie, jak żadna inna aktywność. – mówi Jacek Kwiecień CEO z firmy Dailyfruits.

Gdy wiele usług przeniosło się do świata wirtualnego w naturalny sposób zwiększyło się też zapotrzebowanie na tego typu wydarzenia online. Firmowe śniadanie na home office czy firmowy life cooking online bazują na tych samych elementach. Live cooking to połączenie warsztatów kulinarnych z efektownym pokazem. Pracownicy zaproszeni do udziału w zabawie, otrzymują na home office produkty umożliwiające przygotowanie wybranej potrawy. Największą zaletą takiego pokazu jest bezpośredni kontakt z mistrzem i interakcja między pracownikami. Czynny udział w tworzeniu dania to dobra zabawa i forma niestandardowej integracji. Największym atutem jest fakt, że potrawy powstają na oczach widzów. Często osoba prowadząca jest także showmanem i potrafi zainteresować uczestników swoją wiedzą. W przypadku firmowego śniadania, niezbędne jest zadaniowe podejście do tego projektu przez pracodawcę. Zorganizowanie firmowego śniadania składającego się ze zdrowych, smacznych produktów wysokiej jakości to na pewno dobra wskazówka dla pracownika. Potrzebny jest koordynator, który zamówi pracownikom na home office zestawy produktowe uwzględniając preferencje żywieniowe zaproszonych pracowników – w tym wegetarian czy wegan. O wydarzeniu trzeba poinformować z odpowiednim wyprzedzeniem. Taka forma promowania dobrych nawyków żywieniowych jest zdecydowanie skuteczniejsza niż tylko działania informacyjne.

Odpowiednio zaaranżowana przestrzeń biurowa w sposób naturalny zachęcała pracowników do prowadzenia rozmów w mniej formalnej atmosferze i integrowania się między zespołami. Tymczasem kiedy jesteśmy zmuszeni obejść się bez pomocy kuchni biurowej możemy skorzystać z różnych funkcjonalności komunikatorów używanych w firmie i przygotować firmowe live cooking online czy też śniadania na home office, które pozwolą pracownikom na integrację.

Widząc potrzebę wsparcia pracodawców zdecydowaliśmy się wprowadzić gotowe propozycje zestawów zawierających wszystkie potrzebne składniki oraz przepisy od dietetyka, żeby przygotować smaczne i zdrowie śniadanie, lunch albo rozgrzewającą zupę. Śniadanie lub lunch ze swoim zespołem można jadać regularnie – to może być przyjemny rytuał dający wiele satysfakcji i cementujący więzi pracownicze w trudnych czasach. – dodaje Jacek Kwiecień CEO z firmy Dailyfruits.

Bardzo ważnym elementem integracji przez gotowanie lub wspólne spożywanie posiłków jest zawiązywanie lepszej i cieplejszej relacji pomiędzy pracownikami. Nie od dziś wiadomo, że wspólne gotowanie i spożywanie posiłków stymuluje i zacieśnia więzi międzyludzkie. Rzeczą najwyższej wagi dla pracodawcy jest posiadanie zespołu produktywnego i jednocześnie dobrze skomunikowanego. Wspólne gotowanie online może być sposobem by zniwelować biurowe niesnaski, rozładować atmosferę oraz przedyskutować problemy i sukcesy pracowników. Dodatkowo gotowanie w grupie uczy współpracy oraz rozwija kreatywność. Integracja przez gotowanie online staje się sposobem na radzenie sobie w czasach pandemii i firmy coraz częściej organizując tego typu warsztaty kulinarne.

Źródło: dailyfruits.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj