kalkulator

Przedsiębiorcy stają przed trudnym wyborem w kontekście prowadzenia księgowości, jakim jest zatrudnienie pracownika bądź zlecenie tego zadania biuru rachunkowemu. Na które rozwiązanie warto się zdecydować i dlaczego?

Pracownik na etacie

Zatrudnienie pracownika działu księgowości na umowę o pracę bądź też nawet umowę zlecenie wiąże się z koniecznością ponoszenia kosztów wynagrodzeń, narzutów na wynagrodzenia czy wyposażenia i utrzymania stanowiska pracy. Co za tym idzie, pracodawca jest odpowiedzialny za zakup odpowiedniego programu księgowego, pomocy naukowych (jest to ważne w kontekście ciągłych zmian w przepisach podatkowych), artykułów piśmienniczych czy komputera. To wszystko generuje, niestety nie małe, koszty. Część pracodawców ceni sobie jednak fakt, iż księgowy na etacie pozostaje do ich dyspozycji przez cały czas pracy. Niemniej nigdy nie możemy być do końca pewni, jakie kompetencje w zakresie prowadzenia rachunkowości posiada dana osoba. Tymczasem odpowiedzialność przed urzędami i organami podatkowymi ponosi nie księgowy, a kierownik jednostki. Stąd też zatrudnienie pracownika księgowości ma sens, jeżeli będzie to ktoś naprawdę zaufany i pewny swoich kompetencji.

Biuro rachunkowe – nie tylko dla małych firm

Niegdyś biura rachunkowe kojarzone były z obsługą wyłącznie małych podmiotów gospodarczych, dla których nieopłacalne byłoby zatrudnienie księgowej. Dziś jednak sytuacja na rynku uległa zmianie i z usług biura rachunkowego korzystają nie tylko małe jednostki lub podmioty dopiero co rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej. Coraz częściej biura rachunkowe prowadzą księgowość dużych firm, a nawet spółek giełdowych. Dlaczego? Ponieważ obecnie panująca duża konkurencja na rynku usług księgowych sprawia, że biura rachunkowe zatrudniają jedynie kompetentnych i doświadczonych pracowników. Podmioty, które nie znają się na prowadzeniu księgowości, zwyczajnie wypadają z rynku. Co więcej biuro rachunkowe w elastyczny sposób dopasowuje ofertę do konkretnej firmy. Pracownikom można powierzyć prowadzenie nie tylko księgowości, ale i spraw kadrowo-płacowych, a nawet spraw stricte finansowych. Wszystko zależy od oferty konkretnego biura rachunkowego. Kontakt z pracownikami biura jest bardzo prosty – z księgowym można porozmawiać osobiście, telefonicznie lub mailowo. Za wykonane usługi firma otrzymuje fakturę, która tak naprawdę jest jedynym kosztem prowadzenia księgowości. Nie trzeba martwić się o program księgowy, jego aktualizację czy nawet kontrole podatkowe.

Co wybrać?

Decydując się na zatrudnienie księgowej z jednej strony musimy liczyć się z kosztami, z drugiej zaś możemy pozyskać kompetentnego pracownika, który będzie zajmował się jedynie sprawami finansowymi naszej firmy. Tymczasem wybór biura rachunkowego zwalnia przedsiębiorcę z konieczności zajmowania się sprawami księgowymi, a także finansowymi firmy. Dlatego też stawiając na wygodę i możliwość prowadzenia wyłącznie działalności bieżącej firmy, bez zajmowania się kwestiami podatkowo-księgowymi, lepiej jest wybrać biuro rachunkowe.

Kliknij Tutaj jeżeli chcesz poznać więcej zalet i wady wynikających z korzystania z usług biura rachunkowego.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments