praca laptop

Czasami każdy z nas miałby ochotę rzucić swoją pracę i zacząć zupełnie nowe życie. W większości przypadków jednak takie myśli pojawiają się jednak tylko co jakiś czas – na przykład wtedy, kiedy mamy kryzys w pracy lub nadmiar obowiązków. Zdarza się jednak, że niechęć do pracy utrzymuje się dłużej, a my czujemy się rozbici i wyczerpani. Poznaj objawy wypalenia zawodowego – dolegliwości tych, którzy wymagają od siebie zbyt wiele.

Ciągłe odczuwanie napięcia

Stres jest normalną częścią życia każdego z nas – jego rolą jest motywowanie nas do działania. Problem zaczyna się wtedy, kiedy staje się on zbyt silny lub długotrwały – wtedy może odbić się na naszym zdrowiu. Osoby wypalone zawodowo czują się podenerwowane zarówno w pracy, jak i po niej – nawet wtedy, kiedy mają czas na odpoczynek.

Bóle głowy

Ból głowy jest jednym z najbardziej niespecyficznych objawów. Często towarzyszy dolegliwościom psychosomatycznym, czyli takim, które nie mają żadnego fizycznego podłoża. Jeżeli zatem nie możesz spokojnie myśleć o pracy, a Twoja głowa czego “pęka” z bólu, to być może Twoje ciało buntuje się przeciwko kolejnym obowiązkom.

Podwyższone ciśnienie

Na skutek odczuwanego stresu, ciśnienie krwi może ulec znacznemu podwyższeniu – także u osób, które wcześniej nie miały tego rodzaju problemów. Warto pamiętać, że nadciśnienie może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia, a nawet życia – w takiej sytuacji nie zwlekajmy więc z wizytą u lekarza!

Zaburzenia rytmu dobowego

Większość z nas ma mniej więcej stałe pory snu i czuwania. Jednak, kiedy jesteśmy wyczerpani pracą, możemy odczuwać senność w ciągu dnia, a w nocy – nie być stanie zasnąć, pomimo stosowania tabletek nasennych czy liczenia baranów. Problemy takie potęgują wyczerpanie i odczuwany stres.

Brak motywacji do pracy

Nie chodzi tutaj, rzecz jasna, o przejściową niechęć do pracy – ta zdarza się przecież każdemu z nas. Wypalenie zawodowe wiąże się jednak z poczuciem, że wykonywana przez nas praca nie ma żadnego sensu, a my sami nie nadajemy się na zajmowane stanowisko. Często może też wiązać się to z odczuwaniem niechęci do kolegów i koleżanek z biura – także tych, z którymi do tej pory łączyły nas dobre relacje.

Objawów wypalenia zawodowego nie powinniśmy lekceważyć. Może on wręcz “zatruć” nasze życie, odbierając radość z rozwoju zawodowego i relacji z bliskimi. Jeżeli zatem zauważymy u siebie powyższe objawy, udajmy się do psychologa lub psychoterapeuty, który pomoże nam zażegnać kryzys.

e-poradnia.com

 e-poradnia