Kwadratowy stół

Można by było sądzić, że uczestniczy biorący udział w konwersacji przy stole kwadratowym są statusowo tak samo usytuowani. Wyróżniona jest sytuacja, w której to jeden z uczestników rozmowy bierze górę. Dodatkowo od ilości osób biorących udział w spotkaniu powstają dwa charakterystyczne usytuowania zależne od zajęcia pozycji siedzących przez obydwóch uczestników rozmowy.

Szczere rozmowy

Z kolei główny ideał stołu prostokątnego obrazuje sytuację, w której to przy stole zasiadają cztery osoby i zajmują wszystkie miejsca. Wtedy to wszystkie osoby zasiadają bezpośrednio koło siebie tak, że nawet ocierają się wzajemnie o siebie. Taki syndrom znamionuje postać do rozmów bardzo szczerych, a zarazem otwartych. Jednocześnie stół kwadratowy powoduje współzawodnictwo osób zasiadających przy nim w konsekwencji pobudzając ich do rywalizacji.

Centralny punkt

Stół kwadratowy nie znamionuje do tego, by wszystkie miejsca były zawsze zajęte przez uczestników konwersacji, tak jak to było podane w przypadku opisanego powyżej. Dlatego warto wspomnieć o oddziaływaniu, które powstaje gdy przy stole zasiadają zaledwie trzy osoby. W takim wypadku jedna z osób zasiądzie pośrodku dwóch pozostałych. I tak naprawdę siłą rzeczy ta osoba ma największy wpływ na losy rozmowy dlatego, że zasiadła w punkcie centralnym i przez swój wzrok zawsze będzie kontrolować pozostałych uczestników spotkania.

Istnieje również sytuacja, w której to do rozmowy usiądziemy zaledwie w dwójkę. Wtedy to na wzgląd dwojga osób biorących udział w konwersacji wydarzy się jedna z dwóch opcji. Mianowicie partnerzy w rozmowie usiądą naprzeciw siebie, co może mieć nie miłe konsekwencje z uwagi na fakt, że mają wobec siebie  zbyt duży dystans.

Z kolei druga opcja charakteryzuje się tym, że obie osoby zasiadające bezpośrednio obok siebie, tak że kąt siedzenia obydwu ludzi jest skierowany pod kątem 90°. Taka postać z całą pewnością jest znacznie lepsza niż powyższa z opcji z tego tytułu, iż można do siebie się zbliżyć w delikatny sposób nie przekraczając granic obydwu stron. Szczegółowy opis owej pozycji znajduje się w przedziale dwuosobowej konwersacji o tytule „W rogu.”

mBrokers.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here