Spory i konflikty pomiędzy rodzeństwem to niemal codzienność i powszechny problem rodziców. Prawdopodobnie nikt nie potrafi walczyć ze sobą tak zawzięcie jak np. brat z siostrą. Czasami są to nieporozumienia związane z poważnymi tematami. Jednak najczęściej kłótnie te dotyczą bardzo banalnych spraw, z których w przyszłości rodzeństwo będzie się śmiało.
Pojawia się pytanie jak i kiedy reagować? Otóż dopóki są to tylko chwilowe, słowne przepychanki dotyczące banalnych spraw jak np. kłótnia o zabawki nie ma sensu się przejmować, ponieważ tak jak było to już wspomniane wcześniej jest to codzienność. Uwagę rodziców czy opiekunów powinno zwrócić zachowanie, kiedy pomiędzy rodzeństwem dochodzi do rękoczynów, a co za tym idzie do przemocy fizycznej.
Jeśli już rywalizacja doprowadza do takich zachowań i chcemy temu zapobiec należy się zastanowić co jest powodem takiego zachowania. Można się łatwo domyślić , że rodzeństwo najczęściej walczy ze sobą o miłość i zachwyt w oczach rodziców. Dzieci sprawdzają, kogo rodzice kochają bardziej.
Nasilenie tej rywalizacji pomiędzy dziećmi zależy od wielu czynników. Należy tu wziąć pod uwagę wiek, płeć dziecka, a przede wszystkim osobowość.
Zadaniem opiekunów jest zapobieganie dalszym nieporozumieniom tak, żeby nie doszło do kolejnych przepychanek kończących się na bójkach i rękoczynach, ponieważ współzawodnictwo między rodzeństwem prowadzi również do psucia atmosfery panującej w domu.
Autor: Daniela Kaczmarek
mBrokers.pl