W świetle wieloletnich obserwacji i naukowych spostrzeżeń Margaret Mead, fundamentem ciągłości i trwałości kultur postfiguratywnych jest spełnienie oczekiwań starszych pokoleń przez młodsze z bezwzględnym posłuszeństwem. Według amerykańskiej antropolog mechanizmy posłuszeństwa, odnoszą się do znanych w psychologii koncepcji człowieka.
W świetle wieloletnich obserwacji i naukowych spostrzeżeń Margaret Mead, fundamentem ciągłości i trwałości kultur postfiguratywnych jest spełnienie oczekiwań starszych pokoleń przez młodsze z bezwzględnym posłuszeństwem.
Według amerykańskiej antropolog mechanizmy posłuszeństwa, odnoszą się do znanych w psychologii koncepcji człowieka. Ponieważ najbardziej kluczową jej zdaniem dla procesu wychowania i socjalizacji jest relacja między rodzicami i dziećmi, przedstawia potrzeby dziecka, których nie można zaspokoić poza tą relacją jako gwarancję przyswajania i często internalizowania przez dziecko całego obrazu świata przekazanego przez rodziców.
Przedstawione przez amerykańską antropolog potrzeby człowieka, których nie da się zaspokoić poza relacją opiekuńczo – wychowawczą z rodzicami ilustrują psychospołeczną anatomię wzajemnych zależności i bezwzględnej potrzebie rodzicielskiej aprobaty i miłości opiera się jej zdaniem ciągłość i trwałość nie tylko poszczególnych systemów postfiguratywnych, ale przede wszystkim sprawność systemów utrwalania i przekazywania dotychczasowego dorobku kulturowego ludzkości.
Dominik Strażyński