Na przebieg procesu rodziny wywierają wpływ dwa czynniki – strukturalny i behawioralny. Ten pierwszy jest pochodną wydarzeń demograficznych, które przesądziły o liczbie i strukturze ludności, zaangażowanej w momencie prowadzenia analizy w podejmowanie decyzji matrymonialnych czy prokreacyjnych. Drugi czynnik ma wyraźniejszy związek z teraźniejszością. Konkretne zachowania demograficzne osób żyjących w danym czasie na danym terytorium są uwarunkowane, w istotnej
Na przebieg procesu rodziny wywierają wpływ dwa czynniki – strukturalny i behawioralny.
Ten pierwszy jest pochodną wydarzeń demograficznych, które przesądziły o liczbie i strukturze ludności, zaangażowanej w momencie prowadzenia analizy w podejmowanie decyzji matrymonialnych czy prokreacyjnych. Drugi czynnik ma wyraźniejszy związek z teraźniejszością. Konkretne zachowania demograficzne osób żyjących w danym czasie na danym terytorium są uwarunkowane, w istotnej mierze, ogólną sytuacją społeczną, możliwościami zaspokojenia potrzeb, realizacji życiowych planów i aspiracji.
Charakteryzując proces tworzenia rodziny nie wystarczy ograniczyć się jedynie do zasygnalizowania tendencji spadkowej w zakresie liczby zawieranych małżeństw. Należy ukazać najbardziej zmienne cechy wzorca zawierania małżeństw. Dwie z nich zasługują na szczególne podkreślenie: niemal całkowita powszechność legalizacji powstających związków, a więc tworzenie prawie wyłącznie małżeństw formalnych i wysoki poziom homogamii małżeńskiej.
Dominik Strażyński