W psychologii postawa to określone, stale powtarzające się schematy, według których dana jednostka czuje, działa i myśli. Taki schemat łatwo można zaobserwować w grupie ludzi, gdzie na dana sytuację każda z osób reaguje w inny, właściwy dla siebie sposób.

Pod wpływem osoby cieszącej się szczególnym zaufaniem w otoczeniu, osoby mającej autorytet lub w wyniku długotrwałego procesu wychowawczego postawy te mogą ulec zmianie.

Warto zwrócić uwagę na cechy osób przedsiębiorczych. Uważa się, że powodzenie w życiu zapewnia postawa asertywna, która jest kompromisem między uległością, a agresją. Osoby asertywne m.in. są śmiałe, otwarte, często się odzywają, oceniają siebie obiektywnie oraz potrafią odmówić i uzasadnić swoją odmowę, kiedy nie mogą wyświadczyć przysługi.

Jednym z warunków takiego zachowania jest akceptacja własnej osoby, czyli samoakceptacja. Osoba, która charakteryzuje się taką postawą lubi, szanuje siebie, wierzy w to co robi, jest świadoma własnych wad i stara się nad nimi pracować oraz konsekwentnie realizuje wyznaczone zadania, czyli można powiedzieć, że samoakceptacja pozwala nam się poczuć bardziej pewnie.

Przeciwieństwem samoakceptacji jest samoodrzucenie, które charakteryzuje osoby uległe. Osoby takie są przede wszystkim nieśmiałe i skryte, mają zaniżoną samoocenę, nie odzywają się często, nie wyrażają swoich uczuć i unikają kontaktów z innymi ludźmi, a to im niestety nie pomaga w życiu.

Przeciwieństwem osoby uległej jest osoba agresywna, która ma zazwyczaj zawyżoną samoocenę, a także chce dominować nad innymi, narzuca się otoczeniu i odmawia w sposób kategoryczny, niegrzeczny.

Dla osoby przedsiębiorczej bardzo ważna jest gotowość podejmowania ryzyka, umiejętność twórczego myślenia, a także odpowiedzialność, ponieważ nie zależnie od tego na jakim stanowisku człowiek pracuje, musi w sposób odpowiedzialny wywiązywać się ze swoich obowiązków.

Daniela Kaczmarek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj