Używanie różnego rodzaju środków odurzających, toksycznych, szkodliwych dla organizmu nie jest zjawiskiem zupełnie nowym. Znane było już w starożytności. Obecnie zmieniły się jednak środowiskowe i kulturowe uwarunkowania związane produkcją, przemytem, handlem, sposobami zażywania i motywacją przyjmowania środków. Zmienia się również dynamika rozwoju toksykomanii w różnych krajach. Na te zmienne uwarunkowania środowiskowe mają wpływ: masowość przekazu,
Używanie różnego rodzaju środków odurzających, toksycznych, szkodliwych dla organizmu nie jest zjawiskiem zupełnie nowym. Znane było już w starożytności.
Obecnie zmieniły się jednak środowiskowe i kulturowe uwarunkowania związane produkcją, przemytem, handlem, sposobami zażywania i motywacją przyjmowania środków. Zmienia się również dynamika rozwoju toksykomanii w różnych krajach. Na te zmienne uwarunkowania środowiskowe mają wpływ: masowość przekazu, migracje ludności, konsumpcyjny i rozrywkowy styl życia młodzieży, moda i zaraźliwość zjawiska narkomanii.
Jak wykazują liczne badania, jednym ze sposobów rozładowania konfliktów i napięć we współczesnej cywilizacji, niewątpliwe chybionym, są takie zjawiska, jak: lekomania, alkoholizm, toksykomania, a wraz z nimi obserwuje się wzrost dewiacji seksualnych, przestępczość i samobójstwa szczególnie wśród młodzieży. Zjawiska te świadczą o psychodegradacji osób i w konsekwencji prowadzą do rozkładu rodziny i dezorganizacji ładu społecznego.
Dominik Strażyński