DZIADKOWIE

Ćwiczenia aerobowe znacząco poprawiają działanie mózgu osób chorych na schizofrenię. Joseph Firth z Uniwersytetu w Manchesterze przyjrzał się danym z 10 niezależnych testów klinicznych, które w sumie objęły 385 pacjentów ze schizofrenią. Okazało się, że po ok. 12 tygodniach treningu aerobowego znacząco poprawia się działanie mózgu.

Wyniki analizy Firtha, dr. Brendona Stubbsa i prof. Alison Yung ukazały się w Schizophrenia Bulletin.
W ostrej fazie schizofrenii występują omamy i urojenia, które zazwyczaj znikają pod wpływem leków. Większość pacjentów zmaga się jednak, niestety, z uporczywymi deficytami poznawczymi, w tym z problemami pamięciowymi, upośledzonym przetwarzaniem informacji i zaburzeniami koncentracji.
Analizy specjalistów z Manchesteru wykazały, że u pacjentów, u których oprócz leków stosuje się także program ćwiczeń aerobowych, np. na bieżni albo rowerze stacjonarnym, funkcjonowanie mózgu poprawia się bardziej niż u osób poddawanych wyłącznie leczeniu farmakologicznemu.
Stosowanie ćwiczeń od najwcześniejszych etapów choroby może ograniczyć prawdopodobieństwo długotrwałej niesprawności i ułatwić odzyskanie pełnej formy – podkreśla Firth.
Największą poprawę pod wpływem ćwiczeń stwierdzono w przypadku zdolności rozumienia sytuacji społecznych, zakresu uwagi i pamięci roboczej.
Badania wskazywały także, że programy z większą ilością ćwiczeń i takie, które najlepiej poprawiały sprawność, najsilniej wpływały na funkcjonowanie poznawcze.
Firth podkreśla, że deficyty poznawcze utrudniają działanie w sytuacjach społecznych czy w pracy. Ponieważ leki ich nie eliminują, szukamy nowych metod leczenia tych aspektów choroby. Pojawia się coraz więcej wskazówek, że rozwiązaniem mogą być ćwiczenia fizyczne.
Źródło:kopalniawiedzy.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj