dziecko

Agresja to w psychologii określenie zachowania, które ma na celu spowodowanie szkody psychicznej i fizycznej. Agresywne dziecko jest niewątpliwie kłopotem zarówno dla rodziców jak i dla nauczycieli oraz wychowawców. 

Zdarza się, że i dziecku nie jest z tym kłopotem najlepiej. Przyczyn dla których nasze dziecko zaczyna pokazywać agresywne zachowania jest wiele. Otóż agresję mogą wywołać m.in. brak poczucia bezpieczeństwa, niezaspokojenie samodzielności, nadopiekuńczość ze strony rodziców, chęć dominacji w grupie, niskie poczucie własnej wartości. Dziecko nie umiejąc wyrazić złości zaczyna krzyczeć na innych i ich bić.
Źródłem agresji jest przede wszystkim naśladownictwo, ponieważ dziecko agresywnych zachowań uczy się od innych. Innymi źródłami wywołującymi niepożądane emocje u dzieci są również gry komputerowe, telewizja Agresywne zachowanie dziecka może przejawiać się w formie agresji słownej lub fizycznej.
Fizyczna objawia się wszczynaniem przez dziecko bójki, uderzeniami, kopnięciami, a nawet znęcanie się nad zwierzętami. Słowna natomiast przejawia się m.in. dokuczaniem i wyśmiewaniem.
Niestety praca z agresywnym dzieckiem jest bardzo trudna, wymaga poświęcenia, cierpliwości, a także wytrwałości. Dlatego też osoby pracujące nad opanowaniem agresywności dziecka muszą dać z siebie wszystko, aby pozbawić go takich emocji.
Daniela Kaczmarek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj