Likwidacja spółki z o.o. może generować różnorodne komplikacje podatkowe, zarówno dla wspólników, których obejmuje PIT, jak i CIT. Sprawdź, jakie konsekwencje podatkowe będzie miało zlikwidowanie spółki z o.o. oraz czym różnić się będą one dla osób fizycznych i prawnych. 


1. Jakie będą skutki likwidacji spółki z o.o. dla wspólnika, który jest osobą fizyczną?
2. W jaki sposób można obliczyć wysokość podatku dochodowego dla osoby fizycznej w przypadku otrzymania majątku po zlikwidowaniu spółki z o.o.? 
3. Skutki likwidacji spółki z o.o. w przypadku, gdy wspólnik jest osobą prawną
4. W jaki sposób można obliczyć wysokość podatku dochodowego dla osoby prawnej w przypadku otrzymania majątku po zlikwidowaniu spółki z o.o.?


Jakie będą skutki likwidacji spółki z o.o. dla wspólnika, który jest osobą fizyczną?


Jeśli chcesz zapoznać się ze skutkami podatkowymi, które obejmują osoby fizyczne po zlikwidowaniu spółki z o.o., należy zapoznać się z art. 24 ust. 5 pkt 3 ustawy o PIT. W jej treści znaleźć można informacje, że wartość majątku, którą wspólnik uzyska po likwidacji spółki, w całości będą przychodem. 


W jaki sposób można obliczyć wysokość podatku dochodowego dla osoby fizycznej w przypadku otrzymania majątku po zlikwidowaniu spółki z o.o.? 


Otrzymany w ten sposób przychód nie jest jednak w całości opodatkowany. Podatek dochodowy obejmuje jedynie różnicę pomiędzy kwotą udziałów a kwotą otrzymaną w ranach likwidacji. 


Skutki likwidacji spółki z o.o. w przypadku, gdy wspólnik jest osobą prawną


W przypadku osób prawnych likwidacja spółki z o.o. wiąże się z zasadami obecnymi w art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. e), a także art. 12 ust. 4 pkt 22 ustawy o CIT. 

Całość sytuacji jest analogiczna, do osób fizycznych. 


W jaki sposób można obliczyć wysokość podatku dochodowego dla osoby prawnej w przypadku otrzymania majątku po zlikwidowaniu spółki z o.o.?


Podatek dochodowy wynikający z otrzymanych środków po likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością również jest naliczany jedynie od nadwyżki. Jest ona wyliczana na podstawie kosztu nabycia lub objęcia przez wspólnika udziałów w danej spółce z o.o. 


Jeśli planujesz zlikwidować swoją spółkę, zalecanym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Odpowiednim specjalistą w tym zakresie są doświadczone kancelarie prawne specjalizujące się w obsłudze spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników, zarówno osób fizycznych, jak i prawnych. Jeśli interesuje Cię tego typu porada prawna, udaj się do sprawdzonej kancelarii. 
 

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments