prawnik-prawa-pracy
Prawnik prawa pracy jest osobą udzielającą doradztwa prawnego zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Jednym z zagadnień, w których obszarze się porusza, jest przywrócenie do pracy zwolnionego pracownika. Na czym polega tego rodzaju proces i w jakich sytuacjach możliwe jest jego przeprowadzenie?
 

Co może zrobić pracownik, który został niesłusznie zwolniony lub też rozwiązanie umowy nastąpiło niezgodnie z prawem?

Każdy pracownik, który uważa, że rozwiązanie z nim stosunku pracy przez pracodawcę nastąpiło bezzasadnie lub tez niezgodnie z przepisami, ma prawo do ubiegania się o sprawiedliwe traktowanie, w tym do przywrócenia go na poprzednio zajmowane stanowisko.

Zwolniony pracownik, mając podstawy do uznania swojego zwolnienia za nieprawidłowe, może wystąpić z wnioskiem do sądu pracy o przywrócenie go na stanowisko. Może dokonać tego samodzielnie lub też poprzez wybranego pełnomocnika procesowego, czyli prawnika prawa pracy. Skorzystanie z jego usług jest zresztą zalecane we wszystkich przypadkach, gdy pracownik chce ubiegać się o swoje prawa.

Przywrócenie do pracy – kiedy może nastąpić?

Do rozwiązania stosunku pracy może dojść niezgodnie z prawem. Pracownik, który uważa swoje zwolnienie za niesłuszne, może w takiej sytuacji ubiegać się o należne odszkodowanie oraz przywrócenie do pracy na poprzednio zajmowane stanowisko.

Możliwość przywrócenia do pracy dostępna jest na wniosek składany przez zwolnionego pracownika. O rozstrzygnięciu takiego roszczenia decyduje wyrok sądu. Warto również podkreślić, że o przywrócenie na stanowisko wnioskować może niesłusznie zwolniony pracownik, który był wcześniej zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony. W przypadku umów innego rodzaju pracownik może ubiegać się tylko o należne odszkodowanie.

Jednak, w sytuacji, gdy do zwolnienia pracownika zatrudnionego na umowę na czas określony doszło na długo przed końcem jej trwania, również możliwe jest wystąpienie z wnioskiem o przywrócenie na stanowisko (w takim momencie sąd ustala, czy pozostały czas ewentualnego zatrudnienia faktycznie będzie na tyle długi, by możliwe było wydanie wyroku satysfakcjonującego dla pracownika).

Sąd może wydać wyrok pozytywny dla pracownika w sytuacji, gdy udowodnione zostanie, że rozwiązanie umowy o pracę na czas nieokreślony nastąpiło niezgodnie z prawem lub też było niesłuszne (nieuzasadnione) – w takim momencie przywrócenie na stanowisko nie wymaga ponadto podpisywania nowej umowy o stosunku pracy.

Czy przywrócenie do pracy następuje na to samo stanowisko?

Ponieważ orzeczenie o konieczności przywrócenia pracownika do pracy ma na celu odtworzenie pierwotnych zasad nawiązanego stosunku pracy, a nie zawiązanie nowej umowy, pracownik powinien powrócić na dotychczasowe stanowisko (z tym samym zakresem obowiązków) i otrzymać to samo wynagrodzenie (chyba że w trakcie jego nieobecności doszło w firmie do zmiany regulaminu wynagrodzeń).

Określone obowiązki ponosi w takim momencie także sam pracownik. W ciągu bowiem 7 dni od momentu uprawomocnienia się wyroku sądu pracy powinien on poinformować pracodawcę o swojej gotowości do podjęcia pracy.

Co można uzyskać, jeśli przywrócenie do pracy nie jest możliwe?

Każdy prawnik prawa pracy, do którego skieruje swoje kroki zwolniony pracownik, będzie uprzedzał, że nie zawsze wyrok sądu pracy pozwoli na przywrócenie na stanowisko pracy. Nie oznacza to jednak, że taki pracownik pozostaje sam z nierozwiązanym problemem.

Jeśli przywrócenie do pracy okaże się niemożliwe, sąd, stwierdzając nadal niesłuszność rozwiązania stosunku pracy czy też niezgodność z prawem, zasądzi na rzecz poszkodowanego pracownika wypłatę odszkodowania.

Każdy konflikt na linii pracownik – pracodawca ma inny przebieg i należy traktować go w sposób indywidualny. Skorzystanie z pomocy prawnika, na przykład radcy prawnego, pozwoli rozwiązać go w sposób optymalny dla każdej ze stron.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj