obsluga prawna

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w procesach cywilnych pełnomocnikiem może być nie tylko prawnik, ale i osoba, która nie posiada wykształcenia prawniczego. Czy jednak warto zdecydować się na pomoc osoby spoza branży?

Dlaczego warto wybrać zawodowca?

Proces cywilny to porównanie faktów z przepisami pochodzącymi z kodeksu cywilnego. Pełnomocnik, który nie posiada wykształcenia prawniczego nie będzie więc potrafił na bieżąco wysuwać odpowiednich wniosków i analizować faktów ujawnianych w czasie procesu pod kątem obowiązujących norm. Adwokat posiada zaś odpowiednią wiedzę i doświadczenie, które pozwolą mu szybko oceniać analizowane fakty. Laik nawet przy pomocy kodeksu cywilnego nie poradzi sobie w dobrym stopniu ze sprawą.

Najlepiej zdecydować się na prawnika posiadającego aplikację adwokacką. Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że egzamin adwokacki to kilka dni sprawdzania nie tylko teoretycznej wiedzy, ale i umiejętności radzenia sobie w procesie. Egzaminowani sporządzają odwołania od wyroku, pozwy, opinie prawne oraz umowy. Aplikacja jest więc potwierdzeniem umiejętności, które nasz pełnomocnik wykorzysta podczas procesu.

Liczy się doświadczenie procesowe

Wybierając pełnomocnika procesowego, warto także zwrócić uwagę na to, że adwokaci posiadają doświadczenie procesowe. Nawet prawnicy, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w zawodzie, brali udział w procesach podczas aplikacji. Aplikanci zastępują bowiem swoich patronów w prowadzeniu spraw sądowych, mają praktyki w sądach oraz prokuraturze. Dzięki temu, każdy adwokat doskonale orientuje się w specyfice działania wymiaru sprawiedliwości. Pełnomocnik, który nie jest adwokatem, nawet, gdy prześledzi dokładnie przepisy odnoszące się do konkretnej sprawy, nie zna praktycznych mechanizmów rządzących pracą sądów. Dla nas będzie to więc oznaczać mniejsze prawdopodobieństwo wygranej sprawy.

Warto także zwrócić uwagę na to, że dla większości adwokatów zdobycie aplikacji nie jest zakończeniem zdobywania wiedzy prawniczej. Prawnicy na bieżąco śledzą przepisy, uczestniczą w szkoleniach i konferencjach. Adwokaci mają obowiązek corocznie składać sprawozdanie, które rozlicza ich kroki związane z doskonaleniem zawodowym.
Zasady etyki zawodowej i odpowiedzialność cywilna

Każdy adwokat ma także obowiązek przestrzegać zasad zapisanych w kodeksach etyki zawodowej. Prawników obowiązuje bezwzględna tajemnica zawodowa oraz dbanie o interes klienta. Dokładne przepisy uchwalają samorządy. Nieprzestrzeganie owych norm dla prawnika może oznaczać nawet utratę prawa do wykonywania zawodu. Dlatego wybór adwokata na swojego pełnomocnika procesowego, gwarantuje nam o wiele wyższe bezpieczeństwo niż zdecydowanie się na pełnomocnika spoza środowiska prawniczego.

Adwokaci i radcowie prawni posiadają także ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. To właśnie ono może nam zagwarantować bezpieczeństwo w razie błędów w sztuce zawodowej. Polski kodeks cywilny jest bardzo restrykcyjny. Wszelkie błędy naszego pełnomocnika mogą więc wiązać się z przegraną procesu. Nie warto więc ryzykować i szukać pomocy wśród osób nie posiadających odpowiedniego tytułu zawodowego.

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany we współpracy z Kancelarią Adwokacką Remigiusz Sołtys

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj