Przeciętny Kowalski drży już na samą myśl o konfrontacji z Wymiarem Sprawiedliwości. Zawiłe przepisy prawne i skomplikowane procedury skutecznie odstraszają od dochodzenia własnych praw. Jednak nierzadko nasza sytuacja prawna bądź życiowa zmusza nas do obrony lub podjęcia innych zdecydowanych działań. Konieczne jest wtedy skorzystanie z pomocy doświadczonego prawnika. Podpowiadamy, czym się kierować w wyborze najlepszego specjalisty.
Cechy dobrego adwokata
Dobry adwokat powinien prezentować profesjonalne podejście do sprawy – być w pełni zaangażowanym, wykazującym zainteresowanie i przestrzegający terminów. Dodatkowo osobisty kontakt z nim nie może być utrudniony. Komunikacja adwokata z klientem jest bardzo ważna. Wyjaśnienie nawet najbardziej zawiłych kwestii prawnych nie może sprawiać adwokatowi trudności, powinien przy tym odznaczać się zrozumieniem sytuacji klienta i cierpliwością. Komunikatywność i empatyczne podejście do klienta ma ogromne znaczenie zwłaszcza w sprawach, w których dużą rolę odgrywają emocje.
Opinie i rekomendacje
Poszukując dobrego adwokata, można skorzystać z rekomendacji rodziny lub znajomych, którzy korzystali już z pomocy prawnej i mogliby polecić zaufanego prawnika. Ten sposób wyboru adwokata nie sprawdzi się jednak w sytuacji, gdy nasza sprawa dotyczy delikatnych kwestii, o których niekoniecznie chcemy rozpowiadać w swoim najbliższym otoczeniu. Poza tym prawnicy mają różne specjalizacje i adwokat, który pomógł koledze w kwestii prawa pracy, nie musi być wcale fachowcem w interesującej nas dziedzinie. Dlatego poszukując adwokata, sprawdzamy strony internetowe, media społecznościowe, wyszukiwarki branżowe lub fundacje i stowarzyszenia, które mogłyby nam polecić prawnika wyspecjalizowanego w konkretnej gałęzi prawa.
Specjalizacja i zakres pracy a cennik
Jeżeli chodzi o specjalizację adwokata, warto znaleźć osobę posiadającą doświadczenie w prowadzeniu spraw podobnych do naszej. Nie oczekujmy bardzo wąskiej specjalizacji. Nieco szerszy zakres pozwala na wykorzystanie w pracy wiedzy pochodzącej z innych dziedzin prawa. Profesjonalista, który nie ma doświadczenia w danej kategorii spraw, nie powinien się ich podejmować. Dobrą praktyką jest odesłanie do znajomego prawnika posiadającego wymaganą wiedzę. Cennik powinien być jasny i czytelny, dotyczy to zwłaszcza prostszych czynności, takich jak porady prawne. Wielu adwokatów stosuje indywidualną wycenę, ostatecznie jednak cena usług nie powinna być dla klienta zaskoczeniem.
Pierwsze wrażenie
Niezależnie od informacji znalezionych w sieci lub pozyskanych od znajomych, kluczowe dla zbudowania dobrych relacji jest pierwsze spotkanie z adwokatem. W kancelarii przekonamy się, czy prawnik dysponuje odpowiednią wiedzą, czy nas rozumie i czy potrafi nam pomóc. Choć w dużej mierze kierujemy się wtedy intuicją, zaufanie do wybranego adwokata jest bardzo ważną kwestią.
Fachowa wiedza, wykształcenie i niezbędne doświadczenie to cechy, które posiada adwokat Anna Szirch Kancelaria Adwokacka z siedzibą we Wrocławiu. Z sukcesem świadczy pomoc prawną zarówno osobom fizycznym, jak i prywatnym przedsiębiorcom.