odfrankowienie kredytu

„Odfrankowienie” kredytu, czyli zmiana waluty, w której wyrażone jest saldo kredytu, to jedna ze ścieżek wyjścia z kłopotów finansowych, w jakich w ostatnich latach znaleźli się „frankowicze” – osoby, które zaciągnęły zobowiązanie pieniężne powiązane z CHF, tj. walutą frank szwajcarski. Taką możliwość potwierdził m.in. wyrok TSUE – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, jak również sądy polskie , czy też Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w związku z zawieraniem w licznych umowach kredytowych tak zwanych klauzul abuzywnych (niedozwolonych). W jaki sposób można odfrankowić kredyt i jakie korzyści daje takie postępowanie? Na te i inne pytania o kredyt w CHF odpowiadamy poniżej – zapraszamy do lektury!
 

Dlaczego warto ubiegać się o odfrankowienie kredytu?


Frankowicze, czyli m.in. posiadacze kredytów indeksowanych we franku szwajcarskim, bardzo często wpadają w kłopoty finansowe. Gdy wysokość raty oraz saldo zadłużenia stale rosną, wówczas taki kredytobiorca może niestety wpaść w spiralę zadłużenia, pozyskując pieniądze na spłatę raty z innych zobowiązań finansowych. Ponadto jest to ogromne obciążenie psychiczne – przekłada się ono na samopoczucie samej osoby zobowiązanej, a także na kontakty z rodziną czy przyjaciółmi. Odfrankowienie kredytu daje szansę na przerwanie spirali zadłużenia, odzyskanie części pieniędzy, a także na zdecydowaną poprawę sytuacji kredytobiorcy.
 
Jak rozpocząć sprawę sądową o odfrankowienie kredytu zaciągniętego w CHF?


Jeśli klient banku zdecyduje się na odfrankowienie swojego kredytu, warto aby zgłosił się on z całą sprawą do kancelarii prawnej (radcowskiej lub adwokackiej) specjalizującej się w zagadnieniach dotyczących kredytów frankowych. Dlaczego zaleca się skorzystanie z tego typu pomocy? Przede wszystkim dlatego, że fachowy pełnomocnik ma już doświadczenie w prowadzeniu spraw sądowych. Warto również ustalić, czy określony pełnomocnik ma doświadczenie w prowadzeniu tzw. spraw „frankowych” ,tj. np. odfrankowywaniu zadłużeń – zna poprzednie wyroki sądów, a także zagłębił się zarówno w orzecznictwo.
 
Pracę z klientem, który chce odfrankowić kredyt przed sądem rozpoczyna się od najważniejszej kwestii – a więc od analizy umowy kredytowej. To właśnie w tym dokumencie można najczęściej odnaleźć zapisy niedozwolone – wspomniane już wcześniej tak zwane klauzule abuzywne. Dotyczą one przede wszystkim indeksacji kredytu, uzależnionej od kursu franka szwajcarskiego ustalanego przez bank. Nie są one jednak zgodne z prawem, ponieważ żaden podmiot nie powinien przyznawać sobie prawa do ustalania świadczeń w oparciu o samodzielnie ustalane kursy. Zawarcie w umowie klauzuli abuzywnej oznacza, że zapis taki nie wiąże kredytobiorcy od dnia zawarcia umowy. Brak zapisu dotyczącego indeksacji może natomiast prowadzić do nieważności umowy kredytu lub uznania, że bank nie miał podstaw do wyrażenia długu kredytobiorcy w CHF. Brak podstaw do wyrażenia długu w CHF prowadzi do uzyskania argumentu w zakresie odfrankowienia kredytu. Na podstawie takich przesłanek pełnomocnik (radca prawny lub adwokat) składa pozew przeciwko bankowi – dalej sprawa toczy się już na sali sądowej.
 
Realne skutki „odfrankowienia” kredytu


Jeśli sąd zdecyduje o przyznaniu racji klientowi banku  w zakresie ważności umowy bez zapisów indeksacyjnych – a więc o odfrankowieniu kredytu – wówczas saldo kredytu od dnia zawarcia umowy powinno być wyrażone w walucie udzielenia kredytu, jak również wypłaty kredytu, tj. w złotych. Co to oznacza? Automatycznie spada zarówno rata, jak i saldo zadłużenia. Jedynym aspektem, który nie ulega zmianie, jest obliczanie oprocentowania kredytu w odniesieniu do LIBOR (a nie do WIBOR – tak, jak w typowych kredytach złotówkowych).
 
Powyższe skutkuje zasadnością zasądzenia na rzecz kredytobiorcy nadpłaconych rat kredytu (jest to żądanie zawarte w pozwie). 
 
Warto również wspomnieć o jeszcze jednym aspekcie odfrankowienia kredytu – ważnym szczególnie dla osób, które brały kredyty hipoteczne. Chodzi mianowicie o to, że po odnotowaniu spadku salda zadłużenia i raty (które wracają do „normalnego” poziomu), kredytobiorca w końcu może sprzedać nieruchomość, na której zakup lub budowę wziął kredyt, ponieważ saldo zadłużenia nie przekracza już wartości tejże nieruchomości (brak możliwości sprzedaży mieszkania lub domu i spłaty długu z uzyskanej transakcji jest jednym z największych problemów, dotykających frankowiczów).
 
Pożegnanie się z ciążącym na barkach dłużnika kredytem, wciąż rosnącym z miesiąca na miesiąc i przynoszącym wiele zmartwień, jest najlepszym krokiem, jaki można wykonać w kierunku wyjścia z kłopotów finansowych. Jeśli i ty zmagasz się z tego typu problemem, skontaktuj się z Kancelarią Radców Prawnych Lexperiens z Poznania (https://lexperiens.pl/) – pomożemy ci ustalić, czy możesz odfrankowić swój kredyt!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj