Rozwód z orzekaniem o winie – jak się do niego przygotować?

Udzielenie rozwodu przez Sąd wiąże się z trwałym i całkowitym rozpadem małżeństwa, a krytyczny stan związku następuje w momencie zaniedbania więzi fizycznych, psychicznych lub gospodarczych.

Głównymi powodami rozwodu są niewierność lub alkoholizm. Często jednak małżeństwa rozpadają się w wyniku nagannego stosunku wobec członków rodziny oraz poprzez nieporozumienie finansowe. W tych przypadkach prawdopodobnie jeden z partnerów wystąpił o rozwód z orzekaniem o winie. Co to właściwie oznacza?

Wszelkie rozporządzenia prawne dotyczące rozwodów reguluje art. 56 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Decydując się na rozwód z orzekaniem o winie należy przygotować wiarygodne dowody potwierdzające winę partnera za rozpad małżeństwa. Słowa nie wystarczą, konieczne będzie przygotowanie stosownych dokumentów, takich jak zdjęcia, nagrania audio lub wideo, wydruki z portali społecznościowych, wykaz korespondencji mailowych czy rozmów telefonicznych.

Na ich podstawie sędzia zweryfikuje czy można oskarżyć jednego z małżonków za rozpad związku. Sąd weźmie również pod uwagę czy zaniedbanie relacji nastąpiło w sposób umyślny lub nieumyślny, czyli ustali czy działania współmałżonka były świadome czy też nie.

Rozwód z orzekaniem o winie może zostać rozstrzygnięty na trzy sposoby:

-żadne z współmałżonków nie jest winne
-jeden ze współmałżonków jest winny
-oboje małżonkowie są winni

Rozwód z orzekaniem o winie – jak długo trwa?

W przypadku konieczności przeprowadzenia procesu dowodowego w celu ustalenia winy rozpadu małżeństwa, wymaganych jest kilka lub nawet kilkanaście rozpraw sądowych, dlatego czas uzyskanie rozwodu znacznie się wydłuża. To jak długo potrwa całościowy proces zależy od stopnia zaangażowania współmałżonków, ilości zebranych dowodów oraz czasu potrzebnego na udowodnienie winy.

Zdarzają się sytuacje kiedy obie strony spierają się o swoją niewinność lub w ramach obrony powołują kilkanaście świadków – takie działanie przyczynia się do wydłużenia procesu rozwodowego nawet o kilka lat. W przypadku mało skomplikowanych sprawach należy jednak brać pod uwagę okres ok. 6 miesięcy. Rozwód jednak jest kwestią bardzo indywidualną, dlatego zarówno czas trwania procesu, jak i przebieg spraw sądowych ciężko jednoznacznie określić.

Rozwód z orzekaniem o winie – alimenty

Zasady przyznawania alimentów, o których mowa w Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym są dosyć proste. Jeżeli wyłącznie jednego z partnerów uznano za winnego rozpadowi wspólnego życia – nie może on oczekiwać alimentów od niewinnego partnera, nawet jeżeli znajdzie się w niedostatku. Natomiast strona, która nie została uznana winną za rozpad małżeństwa może żądać alimentów dożywotnio, w momencie kiedy znajdzie się w niedostatku.

W przypadku, gdy Sąd uznał winę obydwu partnerów – obowiązek płacenia alimentów wyznaczony jest na okres 5 lat.

Rozwód z orzekaniem o winie i podział majątku

Podczas rozwodu Sąd weźmie również pod uwagę majątek wspólny, do którego zalicza się wynagrodzenie za pracę, osobisty dorobek lub środki z pracowniczego funduszu emerytalnego. Przedmioty majątkowe, które każde ze stron nabyło przed powstaniem wspólności ustawowej nie należą do wspólnego majątku.

Oznacza to, że wszelkie wierzytelności czy nieruchomości nabyte podczas trwania małżeństwa podlegają podziałowi w procesie rozwodowym. Należy jednak podkreślić, że rozwód z orzekaniem o winie nie wpływa w żadnej sposób na przebieg podziału majątku. Prawo nie mówi o tym, by niewinny partner otrzymywał większą przychylność do wspólnych dóbr finansowych.

Rozwód z orzekaniem o winie pozwala osiągać sprawiedliwy rezultat, jednak nie wpływa ani na władze rodzicielską, kontakty z dziećmi, alimenty na dzieci, ani także na podział majątku.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat rozwodu? Skorzystaj z pomocy prawnej – http://www.kancelariaverius.pl/porady-prawne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj