Jak podzielić majątek po rozwodzie?

Wszystko, co zarobią lub kupią małżonkowie w trakcie trwania małżeństwa, co do zasady, staje się ich majątkiem wspólnym. Na skutek rozwodu ustaje wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami i pojawia się problem podziału majątku wspólnego.


Prawo do wspólnego majątku po rozwodzie

Podział majątku po rozwodzie może polegać na fizycznym przydzieleniu poszczególnych składników każdemu z małżonków, z ewentualnym wyrównaniem różnicy, jeśli przydzielone składniki majątku różnią się wartością (tzw. spłaty), bądź też na sprzedaży majątku i podziale uzyskanej kwoty między małżonków proporcjonalnie do udziałów w majątku wspólnym. Co do zasady, po rozwodzie każdy z byłych małżonków ma równe udziały we wspólnym majątku, bez względu na to, w jakim stopniu przyczynił się do jego powstania. Co więcej, przy podziale majątku nie ma żadnego znaczenia, kto został uznany za winnego rozpadu małżeństwa. Nawet małżonek wyłącznie winny nie traci prawa do wspólnego majątku.
Wycena wspólnego majątku
Małżonek występujący o podział majątku wspólnego musi przedstawić jego skład i wartość, które są następnie weryfikowane przez Sąd w trakcie postępowania działowego. Nie podlegają uwzględnieniu przedmioty, które małżonkowie zużyli w czasie trwania małżeństwa, uwzględnia się natomiast składniki majątku sprzedane, darowane lub zmarnotrawione przez jednego z małżonków. Przy dokonywaniu wyceny bierze się pod uwagę stan majątku z chwili rozwodu, ale jego wartość ustala się według cen z dnia orzekania o podziale. W postępowaniu o podział majątku wspólnego podlegają również rozliczeniu nakłady poczynione z majątku osobistego na majątek wspólny, jeśli na przykład jeden z małżonków ze środków pochodzących z majątku osobistego pokrył koszty remontu wspólnego mieszkania.
Czego nie podzielimy po rozwodzie?
Co istotne, podziałowi podlegają wyłącznie aktywa, nie można natomiast skutecznie podzielić kredytów i pożyczek. Po rozwodzie za ich spłatę wobec wierzycieli pozostają nadal odpowiedzialni oboje małżonkowie. Nie podlega podziałowi darowizna otrzymana przez jednego z małżonków, gdyż stanowi ona jego majątek osobisty. Podobnie, przedmioty nabyte ze środków pochodzących z darowizny. Przyjmuje się, że jeżeli przeważająca część pieniędzy pochodzi z majątku osobistego jednego z małżonków, to zakupiony za nie przedmiot jest jego własnością, pod warunkiem jednak, że między środkami pochodzącymi z majątku wspólnego i osobistego istnieje znaczna dysproporcja. Podziałowi nie podlegają także nagrody uzyskane przez jednego z małżonków za jego osobiste osiągnięcia, na przykład zdobyte przez sportowca medale i pieniądze otrzymane od sponsorów.
Warto skorzystać z pomocy profesjonalisty
Sprawy o podział majątku małżeńskiego nie należą do łatwych, również dlatego, że zwykle towarzyszy im wysoki poziom emocji stron postępowania. Warto rozważyć skorzystanie z usług prawnika – adwokata lub radcy prawnego, który pomoże sporządzić wniosek o podział majątku i dopilnuje formalności w sądzie.
Więcej na temat podziału majątku wspólnego po rozwodzie dowiesz się na blogu prawniczym na stronie Kancelarii Kubisa, Banasik, Wencka i Partnerzy – Spółka Radców Prawnych z Katowic: www.kww.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj