Co nowego na drodze, czyli zmiany w prawie jazdy

Ledwo zdążyliśmy przyzwyczaić się do nowych przepisów, które weszły w życie 1 stycznia 2017 roku, a już szykują się kolejne zmiany w prawie drogowym. Tym razem będą dotyczyły prawa jazdy. Jest to konsekwencja nowelizacji przepisów dotyczących pozwolenia na prowadzenie pojazdów mechanicznych, które mają zacząć obowiązywać od 4 czerwca przyszłego roku. Zatem przyjrzyjmy się zmianom jakie czekają przyszłych kierowców w najbliższym czasie?

Zmiany w prawie dla wszystkich

Zmiany dotkną jednak nie tylko świeżo upieczonych kierowców, ale i doświadczonych zmotoryzowanych. Ale po kolei. Wszyscy ci, którzy swoje prawo jazdy odbiorą po 4 czerwca 2018 roku będą objęci dwuletnim okresem próbnym. Przez pierwsze 8 miesięcy każdy młody kierowca będzie zmuszony nalepiać na swój samochód zielony listek. Ten przepis jest już obecny w prawie od 2016 roku, jednak nie jest zbytnio egzekwowany. Teraz jednak popełnienie trzech wykroczeń lub przestępstwa drogowego w trakcie okresu próbnego, upoważnia starostę do cofnięcia pozwolenia na kierowanie pojazdem. W przypadku, gdy młody kierowca popełni jedno lub dwa wykroczenia, starosta będzie mógł przedłużyć mu okres próbny o kolejne 24 miesiące.

Na młodych i niedoświadczonych kierowców w trakcie okresu próbnego zostały nałożone specjalne limity prędkości. Dla przykładu nie będą oni mogli jechać więcej niż 80 km/h poza terenem zabudowanym i więcej niż 100 km/h na drogach ekspresowych i autostradach. Oprócz limitów, nowe przepisy nakładają na kierowców nowe obowiązki.

W przedziale między 4 a 8 miesiącem od daty uzyskania prawa jazdy, każdy kierowca będzie musiał przejść specjalne, dwugodzinne szkolenie teoretyczne w ośrodku WORD. Oczywiście, nie za darmo. Szacuje się, że koszt takiego kursu będzie wynosił około 100 złotych. Mało? Młody kierowca, w tym samym okresie, musi zabezpieczyć na swoim koncie również około 200 złotych na szkolenie praktyczne w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy. Ten kurs ma trwać godzinę i dotyczyć między innymi wyprowadzania samochodu z poślizgu.

Kurs Reedukacyjny

Nowe przepisy nie dotyczą jednak jedynie młodych kierowców. Zmienią się zasady dotyczące rozliczania punktów karnych. Obecnie za przekroczenie 24 punktów, kierujący pojazdem musi pójść na ponowny egzamin. W myśl nowych przepisów, po przekroczeniu magicznej granicy kierowca zostanie skierowany na kurs reedukacyjny, a następnie na testy psychologiczne. Jeżeli oba zostaną zaliczone, będzie mógł znów jeździć samochodem, ale trafi pod kuratelę starosty. W ten sposób ponowne przekroczenie 24 punktów w ciągu 5 lat będzie skutkowało zabraniem uprawnień i skierowaniem na ponowny egzamin. Jeżeli ponownie otrzyma pozwolenie na prowadzenie samochodu, będzie traktowany jak młody kierowca i zostanie objęty dwuletnim okresem próbnym.

Nie wiadomo jak zmiany w prawie dotyczącym praw jazdy wpłyną na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Nie trzeba jednak być specjalistą, by zauważyć, że kultura jazdy w Polsce daleka jest od idealnej. Zmiany są zatem konieczne i każdy krok w stronę lepszej jazdy jest krokiem naprzód. Należałoby jednak zastanowić się, czy rzeczywiście to młodzi kierowcy są najczęstszymi sprawcami wypadków i czy nie należałoby dążyć do ogólnego zaostrzenia przepisów o ruchu drogowym.

Autor: Krzysztof Nowacki. Artykuł powstał przy współpracy z kancelarią kaliszewska.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj