Konieczność stawienia się przed sądem jest bez wątpienia stresującą sytuacją, wymagającą odpowiedniego przygotowania. Dotyczy to w szczególności osób, które nie mają doświadczenie w sprawach sądowych, a tym samym nie dysponują wystarczającą wiedzą ze skomplikowanego obszaru prawa. Zdarzają się jednak sytuacje życiowe, w których obliczu nie sposób już uniknąć skutków prawnych, a tym samym ich rozstrzygnięcie musi odbyć się za pośrednictwem sądu. W takich przypadkach profesjonalne wsparcie ze strony adwokata lub kancelarii radców prawnych okazuje się niezwykle pomocne. Ponadto wiedza i doświadczenie specjalisty może skutecznie usprawnić przebieg całego postępowania. Dlaczego jeszcze warto skorzystać z pomocy adwokata w sądzie?


Kancelaria radców prawnych – kiedy musisz zgłosić się do specjalisty?


Według polskiego prawa przeważająca liczba spraw sądowych może odbywać się bez uczestnictwa adwokata czy radcy prawnego. Zdarzają się jednak przypadki, gdy profesjonalne wsparcie prawne jest obligatoryjne i konieczne dla przeprowadzenia postępowania. Tzw. przymus adwokacko-radcowski dotyczy wąskiego grona specjalistycznych, wyjątkowo złożonych spraw, a także sytuacji występowania przed sądami znajdującymi się najwyżej w hierarchii wymiaru sprawiedliwości. Tym samym obecność adwokata lub radcy prawnego jest niezbędna, m.in.:

  • przed sądami karnymi (np. w sprawach kasacyjnych, a także w przypadku wniosku o wznowienie postępowania czy wniesienia tzw. subsydiarnego aktu oskarżenia);
  • przed sądami cywilnymi (np. w postępowaniu przed Sądem Najwyższym i w sprawach własności intelektualnej);
  • przed sądami administracyjnymi (w postępowaniu przed Naczelnym Sądem Administracyjnym);
  • w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym (w sprawie skargi konstytucyjnej).


Dlaczego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej?


Mimo że w większości spraw udział adwokata lub kancelarii radców prawnych nie jest obowiązkowy, to wsparcie profesjonalistów wiąże się z szeregiem korzyści. Decydując się na pomoc doświadczonego adwokata, zyskujesz bowiem jego wiedzę i doświadczenie, dzięki którym możesz sprawniej przejść przez wszystkie etapy sprawy. Adwokaci oferują swoje wsparcie prawne zarówno w postępowaniu przedsądowym, jak i w każdym późniejszym momencie procesu. Ich zadanie nie ogranicza się ponadto wyłącznie do reprezentacji stron przed sądem, ale obejmuje również, m.in.:

  • skompletowanie niezbędnej dokumentacji i opinii prawnych;
  • przygotowanie stosownych pism procesowych i dostarczenie ich we właściwym terminie;
  • przeprowadzanie postępowania mediacyjnego między stronami;
  • koordynację egzekucji długu.

Korzystając z profesjonalnej pomocy prawnej, zyskujesz komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa. Wówczas nie musisz stresować się nieznajomością procedury sądowej ani zawiłymi przepisami prawa. Adwokat lub kancelaria radców prawnych pomogą Ci we właściwej ocenie Twoich praw i obowiązków, a także przygotują niezbędne pisma zgodne z wymogami formalnymi. Dzięki interwencji doświadczonego specjalisty możesz mieć pewność, że postępowanie sądowe przebiegnie możliwie najsprawniej. Ty natomiast unikniesz niepotrzebnego stresu i kłopotów, jakie mogłyby powodować późniejsze komplikacje spowodowane, np. niedopełnieniem ważnych formalności.

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments