radca prawny

Adwokat i radca prawny to profesje prawnicze, określone szczegółowo w ramach odrębnych uregulowań ustawowych. Zdarza się, że w przypadku wystąpienia problemu prawnego zastanawiamy się, z porad którego z nich skorzystać. Nie do końca jest bowiem jasne, czym w zakresie kompetencji różnią się zawody adwokata i radcy prawnego. Warto zatem dowiedzieć się, jak sytuacja przedstawia się formalnie i jaki ma to związek z praktyką. Kiedy udać się do adwokata, a kiedy do radcy prawnego? To zależy od rodzaju problemu prawnego, z którym się borykasz.

Adwokat i jego rola 

Obowiązki adwokata oraz zasady, na podstawie których funkcjonuje on w środowisku prawniczym regulowane są przez Ustawę z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze. Na mocy przepisów ustawy określona została forma, w jakiej wykonuje on swoją pracę. Adwokat zobowiązany jest do samozatrudnienia lub działalności, prowadzonej w spółce. Noszący zielony żabot przy todze adwokaci, według wspomnianej Ustawy zobowiązani są do świadczenia pomocy prawnej, co oznacza udzielanie porad prawnych, sporządzanie opinii prawnych, projektowanie aktów prawnych, występowanie przed sądem oraz urzędem. Na gruncie przyjętych doświadczeń, adwokaci najczęściej występują w roli obrońców lub oskarżycieli w sprawach karnych lub karno-skarbowych.

adwokat

Radca prawny – czy porady to jego jedyna kompetencja?

Według Ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, radca prawny zobowiązany jest do świadczenia pomocy prawnej. Aż do roku 2015 r. radcowie prawni byli wyłączeni z reprezentowania klientów podczas rozpraw karnych i karnoskarbowych, co zmieniło się w wyniku ustalonych przepisów. Kancelaria radcy prawnego Poznań może więc pomagać osobom, potrzebującym pomocy prawnej nie tylko w dziedzinie prawa gospodarczego i cywilnego. Warunkiem jest jednak, niepozostawanie radcy prawnego w stosunku pracy. Wyjątkiem są w tym przypadku pracownicy sektora edukacji. Radca prawny może być zatrudniony w oparciu o stosunek pracy, jednak wtedy nie może być reprezentantem podczas spraw sądowych z zakresu prawa karnego i karnoskarbowego.
 
Adwokat, a radca prawny – podstawowe różnice

Adwokat i radca prawny mają za zadanie świadczyć pomoc prawną w sytuacji, gdy zgłaszająca się do nich osoba potrzebuje porady prawnej, konsultacji, interpretacji dokumentów. Zarówno adwokat, jak i radca prawny, niezatrudniony na podstawie umowy o pracę mogą reprezentować klienta przed sądem, w tym w sprawach karnych i karnoskarbowych. Różnica pomiędzy tymi zawodami jest dziś znikoma i kształtuje się nieformalnie. Do radcy prawnego wybieramy się po pomoc w zakresie porady prawnej, najczęściej z dziedziny prawa cywilnego i gospodarczego. Do adwokata natomiast w przypadku, gdy potrzebna jest reprezentacja przed sądem oraz przygotowanie dokumentacji prawniczej (pozwy, wnioski). Radca prawny może być zatrudniony na podstawie umowy o prace w przedsiębiorstwie, dla którego stale świadczy usługi prawne. Adwokat nie może zostać zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Musi on prowadzić działalność gospodarczą jednoosobową lub spółkę. 

Radca prawny i adwokat-czy wyszczególnienie jest potrzebne?

Na mocy przepisów z 2015 roku, które pozwalają radcom prawnym uczestniczyć jako reprezentant klienta w sprawach karnych i karnoskarbowych mamy do czynienia z tendencją ujednolicenia zawodów adwokata i radcy prawnego. Wyszczególnienie dwóch grup w prawniczych zawodach o charakterze pomocy prawnej jest nietypowym rozwiązaniem w skali Europy. Czy dojdzie do formalnego połączenia zawodów? Jeśli tak, kiedy powstaną właściwe regulacje i jaki kolor żabotu będzie noszony przez prawników? Niebieski, który obecnie jest kolorem żabotu radców, czy zielony, przyporządkowany adwokatom?

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj