Można już przeczytać pierwszy numer naszego kwartalnika. Od 20 maja br. jest już dostępny w wersji papierowej.  Nabywać w sprzedaży detalicznej lub w prenumeracie redakcyjnej. Czasopismo skierowane jest do wszystkich, którzy w swojej pracy zawodowej oferują swoim klientom instrumenty i usługi finansowe, a więc do  niezależnych doradców finansowych, agentów i brokerów ubezpieczeniowych, pracowników  instytucji finansowych (w tym banków), którzy zajmują się doradzaniem w

Pierwszy numer kwartalnika „FINANSE OSOBISTE” dostępny w sprzedaży
 
Można już przeczytać pierwszy numer naszego kwartalnika. Od 20 maja br. jest już dostępny w wersji papierowej.  Nabywać w sprzedaży detalicznej lub w prenumeracie redakcyjnej.

Czasopismo skierowane jest do wszystkich, którzy w swojej pracy zawodowej oferują swoim klientom instrumenty i usługi finansowe, a więc do  niezależnych doradców finansowych, agentów i brokerów ubezpieczeniowych, pracowników  instytucji finansowych (w tym banków), którzy zajmują się doradzaniem w zakresie produktów i usług finansowych.

Autorami artykułów zamieszczanych na łamach czasopisma są doświadczeni praktycy oraz naukowcy zajmujący się problematyką finansów.

Objętość numeru: 80 stron (+okładka), format: A-4, pełna kolorystyka.

Szczegóły na stronie

www.finanseosobistepgdf.pl

 
Konferencja „Planowanie i zarządzanie kapitałem emerytalnym”
 
W dniu 25 maja br. odbyła się w Katowicach konferencja nt. planowania i zarządzania kapitałem emerytalnym. W wygłaszanych referatach oraz dyskusji poruszano najistotniejsze problemy dotyczące finansowania emerytur w warunkach ciągłych zmian w otoczeniu gospodarczym, społecznym czy politycznym.  W największym stopniu  dyskusja toczyła się wokół dobrowolnych programów emerytalnych (PPE, IKE czy IKZE) oraz  roli instytucji  i instrumentów finansowych w poprawie bezpieczeństwa finansowego przyszłych emerytów. W Konferencji uczestniczyli prelegenci oraz uczestnicy konferencji, którymi byli przedstawiciele sektora finansowego, kadry menedżerskiej instytucji finansowych, doradcy i pośrednicy finansowi, a także  a także przedstawiciele środowiska naukowego.

Konferencję zorganizowały POLFINGROUP Sp.  o. o. – wydawca  „FINANSE OSOBISTE” oraz WYŻSZA SZKOŁA ZARZĄDZANIA OCHRONĄ PRACY W KATOWICACH. Partnerami konferencji byli Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych oraz Europejska Federacja Doradców Finansowych Polska.
 
Ulga Sankowskiego zbuduje III filar
 
Od 1 stycznia 2012 roku po raz pierwszy oszczędzający na dodatkową emeryturę w III filarze będą mogli skorzystać z ulgi podatkowej. Ulga podatkowa ma osłodzić ubezpieczonym zmiany w przepisach emerytalnych związane z ograniczeniem części składki trafiającej do otwartych funduszy emerytalnych (OFE). – To historyczna chwila, po raz pierwszy wprowadzona zostaje ulga podatkowa na oszczędzanie w III filarze (IKE nie było objęte ulgą, a jedynie zaniechaniem poboru dodatkowego podatku) – twierdzi Adam Sankowski, pełnomocnik Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej RAZEM, który uczestniczył jako głos społeczny w pracach posłów [więcej w „FINANSE OSOBISTE” nr 1/2011].
 
Rada Polityki pieniężnej nadal walczy z inflacją – kredyty złotowe znowu droższe?!
 
Na posiedzeniu w dniach 10-11 maja br. Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła kolejną już w tym roku decyzję o podwyżce stóp procentowych NBP. Podobnie jak w przypadku poprzedniej decyzji z marca br., podwyżka wyniosła 25 punktów bazowych (0,25 punktu procentowego). Od 12 maja 2011 r. stopy NBP wynoszą:  (i) stopa referencyjna 4,25%  w skali roku, (ii) stopa lombardowa 5,75% w skali roku, (iii) stopa depozytowa 2,75% w skali roku, (iv) stopa redyskonta weksli 4,50% w skali roku.
 
Z RAPORTU SPECJALNEGO:
 
Emerytalne PO-RZĄD-KI?!
 
Zmiany w systemie emerytalnym stały się faktem. Od 1 maja tego br. zmniejszona została rola Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) w gromadzeniu środków na wypłatę naszych emerytur, czyli inaczej mówiąc – w gromadzeniu kapitału emerytalnego. W pierwszym numerze kwartalnika „FINANSE OSOBISTE” zamieszczono raport specjalny, w którym przedstawiane są najważniejsze zmiany wprowadzone do  pracowniczego systemu emerytalnego. Poniżej prezentujemy fragmenty dwóch tekstów zamieszczonych w tym raporcie. Pierwszy dotyczy podstawowej przyczyny tej reformy, tj. długu publicznego, który narósł do takich rozmiarów, że rząd musi podjąć zdecydowane działania mające na celu jego ograniczenie. Na pierwszy ogień poszły OFE, których istnienie jest uznawane przez rządzących za jedną z podstawowych przyczyn tego olbrzymiego już długu. W drugim tekście „Nowe zasady podziału składki emerytalnej” przedstawiono, nie tylko zmianę podziału składki emerytalnej między OFE a FUS, ale także wskazano konsekwencje tego stanu rzeczy. Przede wszystkim zwrócono uwagę na to, że pieniądze, które do tej pory trafiały do OFE i były akumulowane i inwestowane, teraz zostaną na bieżąco wydatkowane przez ZUS na wypłatę obecnych emerytur, a nam pozostanie tylko zapis na odpowiednim subkoncie.
 
Tematy poruszane w raporcie specjalnym

 

  • OFE na krawędzi długu publicznego, czyli o głównych przyczynach ostatniej reformy rządowej systemu emerytalnego,
  • nowe zasady podziału składki emerytalnej, czyli o nowych stawkach oraz o konsekwencjach zmiany struktury podziału między OFE i FUS,
  • przegląd najważniejszych zmian wchodzących od 1 maja 2011 oraz od 1 stycznia 2012 r.,
  • waloryzacja składki na koncie i subkoncie emerytalnym w ZUS,
  • dobrowolne kwalifikowane programy emerytalne, czyli o niewykorzystanej szansie na wyższą emeryturę.

 INNE TEMATY W KWARTALNIKU:
 
Jak pogodzić interesy rynku finansowego z interesami gospodarstw domowych
 
Autor artykułu F.R. Zięba, Prezes Zarządu EFFP Polska stawia pytanie, które wydaje się trudne, gdyż z jednej strony jest to problem wręcz nie do rozwiązania, a z drugiej strony można je  uznać za banalnie proste. Instytucje finansowe żyją przecież dla i z klienta, w tym gospodarstw domowych, a gospodarstwom domowym potrzebne są produkty i usługi finansowe. Wszystko zależy od pozycji obu tych biegunów – która strona jest silniejsza? Nie da się ukryć, że występuje rozbieżność interesów instytucji finansowych i ich klientów i jest to normalna tendencja na rynku, którą należy zrozumieć.  Jak pogodzić więc interesy obu stron (…) [więcej w „FINANSE OSOBISTE” nr 1/2011].
 
MiFID – nowe obowiązki banków wobec klientów

 
MiFID to dyrektywa Unii Europejskiej (skrót od Markets in Financial Instruments Directive), która odnosi się do rynków  instrumentów finansowych i zasad świadczenia usług inwestycyjnych. Państwa członkowskie UE miały ją wdrożyć do prawa krajowego do 1 listopada 2007 roku, jednak Polska nie dotrzymała tego terminu i wdrożenie dyrektywy stało się możliwe dopiero po podpisaniu przez prezydenta ustawy z 4 września 2008 roku o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw. Celem MiFID było ujednolicenie zasad świadczenia usług inwestycyjnych w państwach Unii Europejskiej, a także Islandii, Norwegii i Lichtensteinie oraz zwiększenie konkurencji na rynku obrotu instrumentami finansowymi, zapewnienie przejrzystości funkcjonowania firm inwestycyjnych i banków na rynkach tych instrumentów, wzmocnienie ochrony interesów inwestorów oraz dostosowanie warunków świadczenia usług inwestycyjnych do zmian, jakie  zaszły na rynku w latach 90. XX wieku i późniejszych. Autorka artykułu J. Harasim przedstawia następnie kogoi czego dotyczą wymogi MIFiD, czego w tym zakresie należy oczekiwać od banków oraz na co powinien zwracać uwagę klient w kontaktach z bankiem (…) [więcej w „FINANSE OSOBISTE” nr 1/2011].
 
Analiza rynku instrumentów lokacyjnych
 
W pierwszej odsłonie Działu Analiz „Finansów Osobistych” chcielibyśmy Państwu zaproponować trzy artykuły. Dwa pierwsze dotyczą instrumentów lokacyjnych, tj. lokat terminowych ze stała stopą procentową ora funduszy wspólnego inwestowania. Natomiast trzeci artykuł dotyczy problematyki oceny dochodowości i ryzyka na rynku instrumentów udziałowych. W pierwszym  artykule dokonano oceny rentowności depozytów bankowych ze stałą stopą procentową. Ustalona została rentowność po  potrąceniu podatku od zysków kapitałowych oraz skorygowana o poziom inflacji. Drugi artykuł zawiera bardzo obszerną bazę informacji na temat zmian wartości tytułów uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych oraz otwartych funduszach emerytalnych. Oceny tej dokonano aż w 10-letnim horyzoncie czasowym, a także za krótsze okresy. Drugim ważnym aspektem tego artykułu jest ocena ryzyka lokowania środków finansowych w funduszach wspólnego inwestowania, Do jego oceny na tle dochodowości wykorzystano miary z trzech grup—miary zmienności, wrażliwości oraz zagrożenia. Obliczono także miarę zagregowaną (współczynnik Treynor’a). Fundusze zostały pogrupowane według strategii inwestycyjnej (profilu ryzyka).Rynek giełdowy w Polsce oferuje kilkanaście indeksów, które mają informować inwestorów o zmianach na rynku oraz jego segmentach.  W ostatnim artykule tego działu przeprowadzono ocenę dochodowości i ryzyka na rynku akcji w oparciu o zmiany wartości prezentowanych indeksów giełdowych. Wszystkie artykułu opatrzone są niezbędnymi informacjami wyjaśniającymi metodykę przeprowadzonych obliczeń.
 
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj