Parlament Europejski był gospodarzem IX Konferencji Parlamentarzystów Regionu Arktycznego w dniach 13-15 września w Brukseli. Program konferencji zdominowały takie kwestie jak zrównoważona gospodarka zasobami, współpraca w sferze edukacji i badań oraz letnie topnienie lodów.  Zanik pokrywy lodowej powoduje, że wiele biur podróży organizuje rejsy do tej jałowej krainy gór lodowych i niedźwiedzi polarnych, jednak niewiele z wykorzystywanych statków jest przystosowanych do

Parlament Europejski był gospodarzem IX Konferencji Parlamentarzystów Regionu Arktycznego w dniach 13-15 września w Brukseli. Program konferencji zdominowały takie kwestie jak zrównoważona gospodarka zasobami, współpraca w sferze edukacji i badań oraz letnie topnienie lodów.

Zanik pokrywy lodowej powoduje, że wiele biur podróży organizuje rejsy do tej jałowej krainy gór lodowych i niedźwiedzi polarnych, jednak niewiele z wykorzystywanych statków jest przystosowanych do podróży w rejony Arktyki.

W świetle ogromnego rozwoju żeglugi arktycznej eksperci ostrzegają, że kolejna wielka katastrofa morska jest nieuchronna.

„Kolejna wielka katastrofa morska jest nieuchronna”

Obecny przewodniczący Rady Nordyckiej, islandzki poseł Helgi Hjörvar, wydał poważne ostrzeżenie zgromadzonym oraz opinii publicznej. „Może dojść do poważnych wypadków” – powiedział, odnosząc się do źle wyposażonych statków wycieczkowych, niewyszkolonych załóg, ograniczonych zdolności ratunkowych, nieznanych wód i dryfujących gór lodowych.

Nowe możliwości gospodarcze dla Arktyki

Kilku prelegentów przedstawiło bardzo praktyczne przykłady nowych możliwości biznesowych. We wrześniu 2010 r. pierwszy nierosyjski statek mógł przepłynąć z Norwegii do Chin szlakiem arktycznym, dzięki któremu oszczędza się 10-15 dni w porównaniu z tradycyjną trasą przez Kanał Sueski.

Sekretarz stanu w norweskim ministerstwie spraw zagranicznych Erik Lahnstein powiedział zgromadzonym, że „potencjał gospodarczy i bogactwo zasobów w tym regionie są tak duże, iż należy zarządzać nimi w sposób odpowiedzialny. Nie chodzi o to, aby zachować rejon Arktyki jako muzeum, lecz aby wykorzystywać go dla dobra całej ludzkości”.

Opinie UE/PE w sprawie Arktyki

Jak dotąd kwestie związane z Arktyką dotyczyły najbardziej Danii, Szwecji i Finlandii. Mając jednak na względzie trwające obecnie negocjacje w sprawie przystąpienia Islandii do Unii Europejskiej, kolejny głos może wkrótce dołączyć do chóru domagającego się zwrócenia większej uwagi na to, co dzieje się poza kręgiem polarnym.

Brytyjska liberalna posłanka do PE Diana Wallis wezwała Radę Arktyczną do „zwiększenia zdolności do bardziej kompleksowego radzenia sobie z problemami w regionie oraz do wspólnego angażowania przywódców”. Irlandzki europoseł Pat the Cope Gallagher (który przewodniczy delegacji Parlamentu do Norwegii i Islandii) podkreślił, że „globalne ocieplenie prowadzi do szybkich zmian w regionie arktycznym. Wskutek topnienia śniegu i lodu otwierają się nowe szlaki żeglugowe, dostępne są obecnie nowe łowiska oraz zwiększają się możliwości w zakresie poszukiwania ropy i gazu. Szacuje się, że 30% nieodkrytych zasobów ropy i gazu na świecie znajduje się w rejonie Arktyki”.

Tekst i zdjęcie – Parlament Europejski

,21,5390,1285230230

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj