Przedsiębiorstwa niejednokrotnie stały przed dylematem, skąd pozyskać kapitał na dalszy rozwój. Najczęściej problem ten rozwiązywany jest poprzez zaciągnięcie kredytu bankowego, szczególnie w przypadku małych przedsiębiorstw. W Polsce, jak do tej pory, pozyskiwanie kapitału poprzez emisję obligacji jest mało popularną formą pozyskiwania kapitału dłużnego, a emisja papierów wartościowych, zwłaszcza obligacji, wcale nie jest gorszym rozwiązaniem.

Przedsiębiorstwa niejednokrotnie stały przed dylematem, skąd pozyskać kapitał na dalszy rozwój. Najczęściej problem ten rozwiązywany jest poprzez zaciągnięcie kredytu bankowego, szczególnie w przypadku małych przedsiębiorstw. W Polsce, jak do tej pory, pozyskiwanie kapitału poprzez emisję obligacji jest mało popularną formą pozyskiwania kapitału dłużnego, a emisja papierów wartościowych, zwłaszcza obligacji, wcale nie jest gorszym rozwiązaniem.

Dziś Giełda jest rozwinięta w takim stopniu i stwarza tyle możliwości, że każde przedsiębiorstwo, małe czy duże, jeśli tylko chce, jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Dzięki rynkowi Catalyst istnieją odpowiednie warunki dla rozwoju, jeszcze mało rozpowszechnionego, rynku obligacji. Będąc przedsiębiorstwem poszukującym kapitału, warto więc rozważyć możliwość skorzystania z szansy, jaką daje ten rynek. Czy kredyt bankowy faktycznie jest lepszym źródłem finansowania niżeli rynek kapitałowy?

Wybranie rynku kapitałowego jako źródła pozyskiwania kapitału, w porównaniu z kredytem bankowym, posiada wiele atrakcyjnych cech, o których niekoniecznie wszyscy wiedzą. Dodatkowo Catalyst, jako ważny element w strukturze polskiego rynku instrumentów dłużnych, dostarcza emitentowi sporo korzyści i możliwości pozyskania kapitału dłużnego. Jakich?

Większy dostęp do kapitału
Rynek obligacji, na którym dokonuje się obrotu dłużnymi instrumentami finansowymi, pełni funkcję zarówno akumulacyjną, jak i alokacyjną. Oznacza to, że istnieją na nim warunki dla transferu kapitału z rozproszonych miejsc o jego nadwyżce, do miejsc, gdzie jest potrzebny. Pozyskując środki finansowe, będące w posiadaniu osób fizycznych lub podmiotów instytucjonalnych, emitent jest w stanie zaspokoić niejednokrotnie swoje potrzeby finansowe. Dzięki giełdzie, stosunkowo niewielkie kwoty uzyskane od wielu kapitałodawców, mogą złożyć się na duże wartości, co pozwoli na sfinansowanie dużego projektu. Dokonanie emisji publicznej na rynku Catalyst stwarza szanse wzbudzenia zainteresowania wielu inwestorów, co przekłada się na możliwość zebrania, w stosunkowo krótkim czasie, sporego kapitału.

Zapewnienie bezpieczeństwa i płynności
Zachętą dla inwestorów, którzy dotychczas nie byli zainteresowani zakupem papierów jakimi są obligacje, mogą być warunki, jakie stwarza rynek Catalyst. Catalyst to: zorganizowany obrót obligacjami, dający płynność inwestycji, zapewnienie przejrzystości sytuacji emitenta, bezpieczeństwo rozliczeń transakcji gwarantowane przez KDPW. Ponadto, inwestorzy mając świadomość możliwości zamknięcia inwestycji w dowolnym momencie, będą bardziej skorzy do zainteresowania się ofertą.

Sprecyzowane miejsce dostępu
Bez względu na to, na ile rynków emitent planuje wprowadzić obligacje, zawsze obowiązuje jedna procedura. W efekcie skutkuje to krótszym czasem i mniejszymi kosztami przygotowania i wprowadzenia instrumentów do notowań. Dzięki temu, emitent ma możliwość wprowadzenia obligacji na więcej niż jeden rynek zorganizowany, bez nadmiernego obciążenia finansowego.

Korzyści z płynności
Ponieważ obligacje notowane są na zorganizowanym i przejrzystym rynku, inwestorzy są skłonni zaakceptować niższą premię za płynność. Dzięki temu, emitent może uplasować z powodzeniem emisją obligacji o niższym oprocentowaniu, niż w przypadku obrotu poza rynkiem zorganizowanym. Przekłada się to na obniżenie kosztów pozyskania kapitału.

Tworzenie wiarygodnego wizerunku
Jedną z najważniejszych i podstawowych zasad rynku publicznego jest przejrzystość i równy dostęp inwestorów do dostępnych informacji. Nad emitentem, który zdecydował się na emisję instrumentów na giełdzie, ciąży obowiązek informacyjny. Poprawna realizacja tego obowiązku, pozawala na zbudowanie wiarygodnego wizerunku spółki na rynku finansowym. W przeciwieństwie do obrotu pozagiełdowego, inwestor ma zapewnione, że wraz z wprowadzeniem obligacji na Catalyst, organizator rynku dostarcza niezbędny poziom wiedzy o emitencie i jego sytuacji finansowej.

Budowanie lepszej przyszłość
Potwierdzona przez rynek Catalyst wiarygodność emitenta, jego obecność w mediach, czy bezpośrednie kontakty z inwestorami pozwalają na zwiększenie szans na pozyskanie kapitału dłużnego w przyszłości, niekiedy na korzystniejszych warunkach. Taki podmiot ma również ułatwioną sytuacje w przypadku podjęcia decyzji o przeprowadzeniu emisji akcji i wprowadzeniu ich do notowań giełdowych. Dodatkowo, spółki notowane na rynku publicznym, ze względu na przejrzystość finansową, stanowią wiarygodną grupę klientów dla sektora bankowego.

Promocja
Każda spółka, której instrumenty finansowe notowane są na rynku Catalyst posiada stałą, bezpłatną promocję. W codziennych publikatorach giełdowych i mediach biznesowych, wraz z podawaniem wyników notowań oraz raportów bieżących i okresowych, pojawia się nazwa spółki. Emitent na również szansę na zaprezentowanie się podczas konferencji, prezentacji, spotkań z inwestorami, dziennikarzami, analitykami i innymi przedstawicielami świata biznesu.

Obecność na rynku Catalyst stwarza zatem emitentowi okazję nie tylko do pozyskania potrzebnego kapitału, ale także do zaprezentowania się jako przedsiębiorstwa nowoczesnego, otwartego, wykorzystującego rynek publiczny do finansowania działalności, a to pomaga w dobrym pozycjonowaniu marki na rynku.
 

Autor: Agnieszka Solecka, www.debiutygieldowe.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj