Premier Donald Tusk wziął udział w czacie zorganizowanym przez portal Onet.pl. Szef rządu odpowiadał na pytania zadawane przez Internautów. Dotyczyły one m.in. wzrostu cen, reformy szkolnictwa wyższego, polskich misji wojskowych, systemu emerytalnego czy tempa i jakości budowy dróg.
Premier Donald Tusk wziął udział w czacie zorganizowanym przez portal Onet.pl. Szef rządu odpowiadał na pytania zadawane przez Internautów. Dotyczyły one m.in. wzrostu cen, reformy szkolnictwa wyższego, polskich misji wojskowych, systemu emerytalnego czy tempa i jakości budowy dróg.
Odnosząc się do pytań dotyczących wzrostu cen, Donald Tusk podkreślił, że jest w pełni świadomy bieżącej sytuacji w kraju. – Zdaję sobie sprawę, że dla bardzo wielu polskich rodzin połowa miesiąca to dzwonek alarmowy mówiący o braku pieniędzy – powiedział. Dodał także, że celem rządu jest poprawa sytuacji. – Moim zadaniem jest skutecznie ograniczać sferę ubóstwa i doprowadzić do tego, aby Polacy zarabiali coraz więcej – podsumował. Szef rządu zapowiedział także, że wykorzysta wszystkie dostępne możliwości, aby ograniczyć wzrost cen paliw. Zaznaczył jednak, że każda decyzja obniżająca dochody państwa musi być podejmowana ostrożnie.
Premier pytany o wprowadzaną przez rząd reformę szkolnictwa wyższego, a szczególnie o ograniczanie możliwości bezpłatnego studiowania na więcej niż jednym kierunku podkreślił, że za każde studia ktoś płaci. – W Polsce robią to podatnicy. Dlatego uznaliśmy, że utrzymamy możliwość nieodpłatnego studiowania na jednym kierunku – powiedział szef rządu. Reforma szkolnictwa wyższego przewiduje, że nieodpłatne studia na drugim kierunku będą możliwe, jednak student musi uzyskać odpowiednio wysokie wyniki na pierwszym kierunku. Premier przypomniał także, że mimo kryzysu, rząd przewiduje bardzo duży wzrost nakładów na naukę. – Tylko w tym roku wydamy na granty dla naukowców blisko miliard złotych, mimo że to dopiero początek działania nowego systemu. Chcemy także wyraźnie zwiększyć nakłady dla wynagrodzenia dla nauczycieli akademickich – podkreślił.
Internauci byli również zainteresowani reformą systemu emerytalnego i planami podniesienia wieku emerytalnego. Donald Tusk przypomniał, że jest sceptycznie nastawiony do takich zapowiedzi. – Dla nas dzisiaj najważniejsze jest zbudowanie sprawiedliwego systemu emerytalnego, gdzie wszyscy obywatele są traktowani podobnie, oraz stworzenie mechanizmów, dzięki którym dłuższa praca nie będzie przymusem, ale będzie opłacalna – podkreślił. Odnosząc się do reformy Otwartych Funduszy Emerytalnych, premier przypomniał zagrożenia jakie dotychczasowy mechanizm przekazywania pieniędzy do funduszy niósł dla finansów państwa i długu publicznego. – Zdaję sobie sprawę z tego, że podjęcie decyzji o zmianach w OFE to podjęcie ryzyka. Ale taki był mój obowiązek po tym, kiedy zrozumiałem, jak kosztowny jest ten system, jak bardzo jest on nakierowany na interes tych, którzy organizują system emerytalny w II filarze i jak bardzo napędza dług publiczny – powiedział.
Pytany o jakość budowanych w Polsce dróg premier Donald Tusk podkreślił, że Polski nie stać na złą jakość w żadnej dziedzinie życia. Szef rządu przypomniał również pozytywne zmiany w jakości nowo oddawanych dróg w całym kraju, w tym wzrastającą konkurencję, wyeliminowanie zmów cenowych, czy radykalne ograniczenie korupcji.
Premier został także zapytany o politykę mieszkaniową, w tym o wycofanie się rządu z programu „Rodzina na swoim” i tzw. spready przy kredytach walutowych. Donald Tusk podkreślił, że celem rządu jest, aby mieszkanie było dostępne dla wszystkich, a beneficjentami publicznych pieniędzy byli przede wszystkim ci, którzy marzą o swoim domu. Odnosząc się do problemu spreadów stosowanych przez banki przy kredytach walutowych, premier przypomniał, że najważniejszym problemem są nie spready, a kurs złotego. – Mam nadzieję, że działania rządu, podobnie jak w przeszłości, utrzymają pozycję złotówki w niezłej relacji do walut. Na tym koncentrujemy uwagę – podkreślił.
Internauci byli również zainteresowani obecnością polskich sił na zagranicznych misjach, szczególnie w Iraku i Afganistanie. Premier przypomniał, że wycofanie polskich wojsk z Iraku było jedną z jego pierwszych decyzji, a zakończenie misji w Afganistanie odbędzie się bez naruszenia opinii Polski jako stabilnego członka NATO.
Szef rządu odpowiadał także na pytania dotyczące niezrealizowanych zapowiedzi wprowadzenia okręgów jednomandatowych. – Nie zapominamy o tej idei. Walczymy, ciągle nie do końca skutecznie, z jej przeciwnikami, których w Sejmie jest ciągle większość – powiedział Donald Tusk.
KPRM