Wyczekiwany urlop dopiero przed Wami i planujecie wybrać się na niego nowym samochodem? A może – akurat teraz podjęliście decyzję, że czas na zmianę auta? Przed zakupem, warto mieć pewność. To, czego nie widać gołym okiem, można sprawdzić dzięki e-usłudze Historia Pojazdu.

Za darmo, w kilka chwil, z dowolnego miejsca – przez internet. Wystarczy wejść na stronę historiapojazdu.gov.pl, aby dowiedzieć się czy nasz wymarzony samochód, motocykl lub inny pojazd nie był np. złomowany albo – czy nie ma przekręconego licznika.

Bez stresu

Nie możecie pozbyć się obaw, że sprzedawca coś ukrywa? A może – nie jest pierwszym właścicielem pojazdu i nie zna do końca jego przeszłości?

Wszystko, czego potrzebujecie, aby przed i po zakupie spać spokojnie, to:

· Numer rejestracyjny

· Numer VIN

· Data pierwszej rejestracji

Dane te znajdziecie m.in. w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu. Jeśli już je macie, wystarczą trzy proste kroki, aby poznać prawdę o wymarzonym aucie:

  1. Wejdź na stronę historiapojazdu.gov.pl.
  2. Wpisz dane w odpowiednich polach.
  3. Kliknij: „Sprawdź pojazd”.

Gotowe! Na ekranie wyświetlą się informacje, których szukasz. Otrzymany raport możesz łatwo zapisać, a jeśli trzeba – również wydrukować.

Chcesz sprawdzić pojazd, który nie jest jeszcze zarejestrowany w Polsce? To też żaden problem! W takiej sytuacji potrzebny będzie jednak profil zaufany. Jeśli jeszcze go nie masz – załóż. To również nic nie kosztuje, a bardzo się przydaje.

Na kliknięcie

Wiecie już jak skorzystać z Historii Pojazdu (i dlaczego warto), to teraz trochę więcej o tym, czego możecie się dowiedzieć dzięki tej e-usłudze.

Jeśli auto jest zarejestrowane w Polsce, sprawdzicie m.in.:

· dane techniczne, takie jak pojemność i moc silnika czy rodzaj paliwa,

· terminy okresowych badań technicznych, które przechodził pojazd, w tym wynik badania oraz informację czy posiada aktualne badanie,

· informację o dodatkowych badaniach technicznych,

· odczyt drogomierza zarejestrowany podczas badań technicznych (Uwaga: w Centralnej Ewidencji Pojazdów gromadzi się informacje o odczycie drogomierza począwszy od 2014 r.),

· odczyt drogomierza/y zarejestrowany podczas kontroli drogowej,

· informację, czy posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,

· informację o szkodzie istotnej (Uwaga: w Centralnej Ewidencji Pojazdów dane o szkodzie istotnej gromadzi się od 1 marca 2020 r.),

· liczbę właścicieli i współwłaścicieli oraz województwo rejestracji,

· czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako kradziony lub posiada informację o odnalezieniu pojazdu lub zakończeniu poszukiwań,

· informację dotyczącą daty zbycia pojazdu,

· informację, czy pojazd był własnością firmy/organizacji, czy osoby prywatnej,

· informację, czy pojazd był czasowo wycofany z ruchu i ponownie dopuszczony do ruchu po czasowym wycofaniu.

Wszystkie te informacje pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów.

  • Dzięki naszej e-usłudze można sprawdzić też auta m.in. z Niemiec, Francji, Słowenii, Belgii, Holandii, Włoch, Szwecji, Litwy, Łotwy, Estonii, USA i Kanady. Dzięki niej dowiemy się, czy nie były kradzione, złomowane, czy nie mają przekręconego licznika, czy nie służyły jako taksówka lub nie były zalane – mówi minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Informacje prezentowane w sekcji „Dane zagraniczne” pochodzą z systemów zewnętrznych.

W liczbach

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Was do tego, że Historia Pojazdu to najlepszy sposób na pozbycie się stresu przed zakupem używanego samochodu lub motocykla, a poza tym – prawdziwa kopalnia wiedzy!

Jeśli potrzebujecie dodatkowego argumentu – zostawiliśmy go na koniec. To jedna z naszych najpopularniejszych e-usług. A to znaczy, że inni świetnie już ją znają – i korzystają! Nie wierzycie?

Tylko w lipcu z Historii Pojazdu skorzystano 25 517 870 razy, w czerwcu – 22 137 964 razy, w maju – 25 545 700 razy. e-Polak potrafi!

Kierowcy, pasażerowie – mamy dla Was jeszcze więcej propozycji. To m.in. takie e-usługi jak: Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, Sprawdź swoje punkty karne, czy Bezpieczny autobus. A także absolutny hit – mPrawo Jazdy dostępne w aplikacji mObywatel, czyli cyfrowym portfelu na dokumenty.

Korzystajcie!

O projekcie

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizujemy we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

Wydział Promocji Polityki Cyfrowej
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments