zalety i wady samochodow w leasingu

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup samochodów używanych, w które mogą zaopatrzyć swoją firmę bez potrzeby wydawania sporej ilości gotówki. Ich stan techniczny często pozostawia jednak sporo do życzenia, jeżeli są to pojazdy z niewiarygodnego źródła. Trzeba się wtedy liczyć z ponoszeniem dużych kosztów nieuniknionych napraw.

Korzystnym rozwiązaniem może okazać się inwestycja w auto poleasingowe. Wyjaśniamy, co należy przez to rozumieć, w jaki sposób nabyć taki samochód i dlaczego jest to korzystna opcja.

Czym jest samochód poleasingowy?

Auto poleasingowe to pojazd zwrócony przez przedsiębiorcę firmie leasingowej po zakończeniu umowy lub przed czasem. Najczęściej leasingobiorca zwraca samochód, ponieważ rezygnuje z jego wykupu – następnie może wziąć w leasing nowy pojazd. W niektórych przypadkach firmy leasingowe odbierają swoim klientom przedmiot na skutek zaległości w opłacaniu rat lub złamania innych postanowień umowy. Flota poleasingowa obejmuje nie tylko auta osobowe, lecz także dostawcze i ciężarowe różnych marek.

Jak nabyć auto poleasingowe?

Najbezpieczniejszym wyjściem jest zakup samochodu poleasingowego bezpośrednio od będącej jego właścicielem firmy leasingowej. Można w tym celu udać się osobiście do leasingodawcy lub dokonać zamówienia online bez wychodzenia z domu. Największe firmy leasingowe mają własne serwisy internetowe, na których umieszczają ofertę pojazdów poleasingowych. W celu ich nabycia należy zarejestrować się na stronie, a następnie wybrać model z bazy ogłoszeń. Można zapoznać się ze szczegółową specyfikacją każdego samochodu oraz zdjęciami ukazującymi jego stan techniczny.

Użytkownik może wziąć udział w licytacji lub skorzystać z opcji „kup teraz”. Przed sfinalizowaniem transakcji konieczne może być zeskanowanie i dołączenie wymaganych dokumentów, np. dowodu osobistego, wpisu do CEIDG, umowy spółki, odpisu z KRS czy zaświadczenia o numerze NIP i REGON. Auta zazwyczaj są dostępne od ręki na placu danej firmy leasingowej.

Dlaczego warto zdecydować się na samochód poleasingowy?

Wskazujemy najważniejsze powody, dla których zakup auta poleasingowego może okazać się korzystną inwestycją.

Nienaganny stan techniczny

Auta poleasingowe zazwyczaj są zachowane w dobrym stanie technicznym. Wynika to z tego, że leasingobiorca przez cały okres umowy był zobowiązany używać przedmiotu zgodnie z jego przeznaczeniem i należycie o niego dbać, m.in. poprzez bieżące przeglądy i czynności serwisowe w Autoryzowanych Stacjach Obsługi (ASO). Pojazdy poleasingowe są oddawane bez braków w wyposażeniu i jedynie z oryginalnymi częściami zamiennymi. Leasingobiorca miał obowiązek zgłaszać każdą usterkę, która była następnie usuwana w ramach ubezpieczenia AC.

Samochody poleasingowe są stosunkowo młode – najczęściej od 2 lat do 5 lat i miały tylko jednego właściciela. Niektóre modele mają jeszcze ważną gwarancję producenta. Można także znaleźć auta, zwykle z segmentu premium, które pełniły głównie funkcję reprezentacyjną i były rzadko eksploatowane. Są to pojazdy używane np. przez prezesów czy menedżerów wyższego szczebla. Nawet samochody używane przez zwykłych pracowników często są zachowane w bardzo dobrym stanie, ponieważ wiele firm wprowadza systemy nagród w celu motywowania do ekonomicznej jazdy.

Wiarygodność i rzetelność sprzedawcy

Największe w Polsce firmy leasingowe to w pełni uczciwe i wiarygodne podmioty, które oferują pojazdy z legalnego źródła, bez ukrytych wad czy innych przekłamań. Kupujący ma możliwość zapoznania się z raportem z oględzin przeprowadzonych przez niezależnego rzeczoznawcę, a także zweryfikowania stanu technicznego na własną rękę. Każde auto poleasingowe posiada kompletną dokumentację związaną z naprawami oraz obsługą serwisową. Nowy nabywca może więc sprawdzić historię kolizji i wypadków.

Możliwość otrzymania faktury z pełnym VAT

Kupując używane auto od osoby prywatnej lub z komisu, zazwyczaj przedsiębiorca nie otrzymuje faktury z pełnym VAT – dokumentem potwierdzającym transakcję jest umowa kupno-sprzedaż lub faktura VAT marża. Znacząco utrudnia to rozliczenie kosztów podatkowych, a często uniemożliwia zawarcie umowy leasingu. Przy zakupie samochodu poleasingowego nie powinno być najmniejszego problemu z otrzymaniem od firmy leasingowej faktury z pełnym VAT.

Różne opcje sfinansowania pojazdu

Zakup samochodu poleasingowego można sfinansować na różne sposoby, m.in. wziąć w leasing, na kredyt lub kupić za gotówkę. Najszybszym, obarczonym najmniejszą liczbą formalności rozwiązaniem, jest leasing w tej samej firmie, która oferuje auto poleasingowe. Można także wyleasingować samochód u innego leasingodawcy, który go odkupi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj