Dbanie o samochód zazwyczaj wymaga użycia kilku preparatów, jeśli chcemy właściwie pielęgnować karoserię i poprawić wygląd lakieru. Jednym z takich środków jest wosk, który zyskał popularność wśród miłośników lśniących w słońcu pojazdów. Jakie jeszcze funkcje spełnia? Jaki wybrać?
Zadbany pojazd to wizytówka każdego kierowcy. Jednak w trakcie jazdy działa na niego wiele czynników, przez co szybko się brudzi. Poprawne mycie, które usunie wszystkie zanieczyszczenia, zazwyczaj składa się z kilku etapów. Od mycia wstępnego, przez zasadnicze po nakładanie środków pielęgnacyjnych i konserwujących. Jednym z takich preparatów, o których lepiej nie zapominać jest wosk. Dlaczego jest taki ważny?
Jak działa wosk samochodowy?
Samochód wystawiany jest na wiele czynników, które mogą wpłynąć na jakość pokrywającego go lakieru. Niezależnie od pory roku znaczenie mają warunki atmosferyczne: opady deszczu, śniegu czy gradu. W ciągu codziennej jazdy do karoserii przyklejają się trudne do usunięcia zanieczyszczenia, korzystamy z myjni samochodowych lub myjek ciśnieniowych. Warto zabezpieczyć powłoki lakieru, aby nie powstawały na nich zbyt szybko rysy czy mikropęknięcia. Preparatem po który warto sięgnąć jest wosk. Trzeba jednak poznać zasady tego jak go używać, aby w pełni skorzystać z jego działania. Kojarzy się głównie z nadaniem połysku karoserii, ale to nie jest jego jedyne zadanie. Oczywiście lśniąca powierzchnia wygląda estetycznie i przykuwa wzrok, gdyż dzięki nałożeniu wosku wydobywamy głębię lakieru i zapobiegamy jego blaknięciu. Ma on też chronić przed działaniem czynników atmosferycznych, systematycznym zużyciem wynikającym z upływu czasu, przed osiadaniem pyłu i kurzu i drobnymi zarysowaniami powstałymi w wyniku działania osób trzecich np. na parkingu pod sklepem. Wypełnia i konserwuje też drobne rysy, które powstały już wcześniej.
Jaki wosk samochodowy wybrać?
Na rynku istnieje dziś wiele rodzajów wosków samochodowych, które możemy dobrać pod względem składu, czasu i sposobu nakładania, łatwości posługiwania się preparatami i ceny. Najpopularniejsze są woski twarde, które nakłada się ściereczką lub gąbką. Przykładem takiego produktu są woski naturalne polskiej marki House of Wax. Wymagają jednak czasu i dokładności. Możemy wybrać woski naturalne oparte na woskach pszczelim lub roślinnym, syntetyczne wykorzystujące polimery lub hybrydowe będące połączeniem tych dwóch typów. Dla początkujących polecane są woski w mleczku lub woski w sprayu, które o wiele szybciej i łatwiej rozprowadzić na karoserii. Wosk to preparat, który nakładamy przede wszystkim na dokładnie umyty i wysuszony lakier, choć popularna staje się też metoda „na mokro”. Woski koloryzujące dodatkowo wzmacniają barwę lakieru.