Billboardy i inne rodzaje reklam w przestrzeni miejskiej

Reklama zewnętrzna w przestrzeni miejskiej rządzi się zupełnie innymi prawami niż ta prezentowana np. wzdłuż dróg. Każdy z nas spotyka się dziennie z dziesiątkami, jeżeli nawet nie setkami różnych form reklamy, komunikatów reklamowych czy informacji. Najczęściej stajemy się mimowolnymi obserwatorami czy odbiorcami takich przekazów, nie możemy ich bowiem ani wyłączyć ani zmienić kanału, jak w przypadku reklam w tradycyjnych mediach.

Sytuacja ta jest wręcz wymarzona dla marketingowców i reklamodawców – wiedzą oni bowiem, że mogą tanim kosztem dotrzeć do potężnej rzeszy potencjalnych odbiorców. Dodatkowym atutem jest wzmacnianie przekazu poprzez jego powtarzanie – tego typu reklamy są instalowane głównie długookresowo.

Dobór środka przekazu

W obecnych czasach prawdziwym wyzwaniem jest taki dobór przekazu i medium za którego pomocą ów przekaz będzie komunikowany aby zmaksymalizować skuteczność rozumianą jako przeczytanie (już nawet nie zrozumienie jako takie, bo sukcesem jest już sam fakt zapoznania się z reklamą) komunikatu przez osobę, mogącą stać się potencjalnym klientem czy też konsumentem.

Absolutnie najważniejszym kryterium jest dostosowanie reklamy i jej wkomponowanie w otoczenie w którym ma się znajdować – takim przykładem mogą być reklamy na przystankach autobusowych (w formie citylightów, tj. podświetlanych od wewnątrz tablic reklamowych) czy w pasie drogowym, najczęściej w formie flag czy tablic na latarniach. Wspomniane wiaty przystankowe są doskonałym przykładem kooperacji rynku reklamowego z instytucjami świadczącymi usługi komunalne. W wielu większych miastach wiaty tramwajowe czy autobusowe są finansowane przez firmy reklamowe, które następnie czerpią przez określony czas zyski z prezentowanych reklam. Firmy transportowe mogą przeznaczyć wolne środki na nowy tabor a firmy reklamowe stawiają czoła wyzwaniu dostosowania wiat do zmieniających się warunków i otoczenia aby zainteresować nimi potencjalnych reklamodawców.

billboard

 

Billboard a otoczenie

Billboardy, które są najpopularniejszą formą reklamy zewnętrznej również powinny pasować do otoczenia i co najważniejsze, nie utrudniać ani widoczności ani nie stwarzać niebezpieczeństwa dla użytkowników dróg czy ciągów pieszych. Idealnie pełnią tutaj takie funkcje tablice klasy PREMIUM, montowane na pojedynczych słupach – oprócz oczywistego prestiżu płynącego z reklamy na takim właśnie nośniku samą konstrukcję można idealnie dostosować do otoczenia – czy to poprzez malowanie jej na stonowane barwy (lub barwy miejskie), czy też stosując inne zabiegi wykończeniowe, jak powłoki drewniane czy eleganckie mini trawniki, wyrastające na zbrojonych stopach betonowych.

Podsumowując, reklama w przestrzeni miejskiej stanowi bardzo duże wyzwanie i nie jest zadaniem łatwym. Każdego dnia potencjalny klient musi przedzierać się przez tysiące sloganów, haseł, promocji czy kolorowych grafik i sztuką jest zainteresowanie go konkretnym przekazem. Eleganckie, estetyczne reklamy, wpasowane w przestrzeń miejską i uzupełniające ją, mogą być doskonałym rozwiązaniem i zwiększać szansę na skuteczne dotarcie do świadomości odbiorcy.

Wpis powstał we współpracy z firmą Billboard-X.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj