Województwo świętokrzyskie – co warto zobaczyć?

0
463

Rejon województwa świętokrzyskiego to mniej oczywisty kierunek turystyczny, który jednak ma wiele do zaoferowania turystom. Znajdą tu coś dla siebie osoby lubiące zarówno zwiedzanie zabytków, jak i podziwianie dzikiej przyrody. To także dobre miejsce na wypoczynek w spokojnej okolicy i „naładowanie akumulatorów”.

Województwo świętokrzyskie – atrakcje

Jednym z flagowych miejsc, które warto zobaczyć w województwie świętokrzyskim, jest Zamek Krzyżtopór w Ujeździe, położony pomiędzy miejscowościami Konary i Iwaniska. Zamek zbudowano w latach 1627-1644 na polecenie wojewody sandomierskiego Krzysztofa Ossolińskiego. Zaprojektowano go i wniesiono we włoskim stylu palazzo in fortezza, czyli jako pałac, posiadający cechy obronne. Zamek został udostępniony do zwiedzania turystom. Ponadto na zamku w sezonie w soboty i w niedziele odbywają się lekcje historyczne, warsztaty artystyczne i liczne atrakcje z udziałem Bractwa Rycerskiego.

Klasztor Misjonarzy Oblatów i Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu to kolejne „must see” ziemi świętokrzyskiej. Położone na Łysej Górze, zwanej też Świętym Krzyżem, zbudowane zostało w XI wieku jako opactwo benedyktyńskie. Niezwykle charakterystyczna bryła budowli widoczna jest z dużych odległości i stanowi nieodłączny element krajobrazu Gór Świętokrzyskich. Nieopodal opactwa znajdują się przeznaczone dla turystów platformy widokowe.

Sandomierz to z kolei nadwiślańska perełka na krawędzi Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej. Niezwykle malownicze miasto kryje na swoim terenie ponad 120 zabytkowych budowli. Jako jedno z najstarszych miast w Polsce nosi na sobie znamiona wielu stylów architektonicznych, które to zmieniały się na przestrzeni wieków. Odwiedzając Sandomierz koniecznie trzeba zobaczyć renesansowy Ratusz, Zamek Królewski, Bramę Opatowską, stanowiącą jedna z bram wjazdowych na stare miasto oraz Stary Rynek wraz z okalającymi go kamienicami. Urody miasta dopełnia fakt, iż jest ono położone na siedmiu wzgórzach, gdzieniegdzie poprzecinanych lessowymi wąwozami oraz pełno w nim terenów zielonych, idealnych do spacerowania.

Góry Świętokrzyskie – co zobaczyć?

To najstarsze obok Sudetów pasmo górskie w Polsce słynie z gołoborzy, ostańców skalnych i głęboko wciętych dolin, charakterystycznych szczególnie dla najwyższych partii tych gór. Unikalny krajobraz Gór Świętokrzyskich jest chroniony poprzez utworzony w 1950 roku Świętokrzyski Park Narodowy.

Wśród najważniejszych atrakcji turystycznych tych gór należy wymienić gołoborza na najwyższym szczycie, Łysicy, liczącym 614 m n.p.m. Góra ta należy do pasma Łysogór oraz do Korony Gór Polski i prowadzi na nią czerwony, Główny Szlak Świętokrzyski. To dobry pomysł na wycieczkę dla każdego, szlak nie nastręcza trudności technicznych i spodoba się zarówno rodzinom z dziećmi, osobom starszym, jak i tym najbardziej aktywnym – Łysica stanowi wyzwanie np. dla biegaczy.

Kolejna atrakcja regionu, Jaskinia Raj, to z pewnością gratka dla geologów, ale nie tylko. Skalne korytarze liczą blisko 240 metrów, z których dla ruchu turystycznego udostępniono 150 m. Wytyczony szlak prowadzi specjalnym chodnikiem poprzez malownicze komory m.in. Komorę Wstępną, Komorę Złomisk, Salę Kolumnową, Salę Stalaktytową oraz Salę Wysoką. Zobaczyć tu można dobrze rozwiniętą szatę naciekową, w tym draperie, stalagmity i stalagnaty. Ciekawostką jest też fakt występowania na terenie Jaskini Raj mis naciekowych, w których znaleźć można perły jaskiniowe.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez ekskluzywny hotel Bristol ze SPA.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here