Świadoma i odpowiedzialna turystyka w dobie zmian cywilizacyjnych staje się coraz większym wyzwaniem dla branży turystycznej. Kompleksowe i przemyślane podejście do aspektów chorób, kwestii ekologicznych oraz zmian klimatu to często poruszane tematy w branży. Na co zwracają uwagę biura podróży, które są świadome zagrożeń cywilizacyjnych sygnalizuje Ewa Gajewska – ekspert biura podróży CT Poland.

Jak branża turystyczna podchodzi do zrównoważonej turystyki?

Ewa Gajewska CT Poland: Świadoma, odpowiedzialna, zrównoważona turystyka – te pojęcia coraz częściej pojawiają się w przekazach organizatorów turystyki, zarówno małych jak i tych największych. Mam jednak wrażenie, że jak do tej pory żaden z polskich organizatorów nie podszedł do tego tematu na poważnie i nie zaproponował kompleksowej strategii. Ale pojawiają się pierwsze skowronki a to już coś. Branża turystyczna wypracowuje 10% światowego PKB, ma więc ogromny wpływ na życie ludzi niemal na całym świecie. Wpływ a co za tym idzie moc zmiany. Wiadomo, że nie jest łatwym zadaniem wdrażanie lepszych nawyków, jednak przy odrobinie chęci każdy może mieć swój udział w tworzeniu lepszego świata. Dzięki proekologicznemu postępowaniu i zaszczepieniu właściwych postaw możemy wspólnie zadbać o naszą planetę i jej zasoby. Ekologia to trudny temat w turystyce, bo jakby nie było turystyka ma w większości negatywny wpływ na środowisko, najbardziej ta masowa. Z jednej strony ludzie chcą jeździć do naturalnych, dziewiczych miejsc, ale równocześnie oczekują odpowiedniego standardu, mając często na myśli standard europejski czyli np. w pięknym dzikim miejscu, ręczniki muszą być śnieżnobiałe a więc chlorowane i często zmieniane i dobrze jakby na kolację był duży wybór dań z różnych zakątków świata, nawet jeśli trzeba je sprowadzić z drugiego końca świata. Popularność zyskują jednak ośrodki nastawione na lokalne produkty, na kontakt z naturą. W CT Poland chcemy korzystać z miejsc, hoteli, ośrodków, dla których to jest ważne. Wspierać lokalne społeczności, lokalne produkty. Uczyć ludzi właściwego podróżowania, przekazywać dobre sposoby. Tak naprawdę wiele zależy również od samych turystów. Prawidłowe postawy i odruchy powinny być wpajane od najmłodszych lat. Dzieci powinny być zaznajamiane z walorami przyrody lub walorami historycznymi różnych miejsc, uwrażliwiane na inność, ekologia na pewno powinna wejść do szkół jako przedmiot podstawowy.

W jaki sposób zabezpieczyć się przed różnego rodzaju chorobami w podróży?

Ewa Gajewska CT Poland: O zdrowie należy zadbać przed każdą podróżą. Szczególnie jednak warto zadbać o przygotowanie i profilaktykę przed wyjazdem do odległych rejonów świata, gdzie warunki klimatyczne i sanitarne oraz zwyczaje społeczne znacznie różnią się od europejskich. Organizatorzy turystyki są zobligowani prawnie do poinformowania klientów o ewentualnych zagrożeniach zdrowotnych w regionach oferowanych wyjazdów. Dodatkowo, mogą, jak robi to nasze biuro, przygotować komplet praktycznych wskazówek, umożliwiających dobre przygotowanie profilaktyki podróży. W naszym biurze chcemy uświadamiać, uczyć zdrowego podróżowania. Przed taką podróżą warto skonsultować z lekarzem stan swojego zdrowia, skorzystać ze szczepień obowiązkowych i zalecanych oraz mieć świadomość, jakich zagrożeń należy unikać, aby czuć się dobrze zarówno podczas wyjazdu, jak po powrocie do kraju. Żyjemy w czasach coraz większej ilości zagrożeń naturalnych i cywilizacyjnych, ale wciąż chcemy podróżować i odkrywać świat. Ten trend się nie zmiani.

Zmiany klimatu jaki mają wpływ na podróżowanie?

Ewa Gajewska CT Poland: Coraz częstsze występowanie zmian klimatycznych objawiających się ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, problemami z nadmiarem lub brakiem wody, pożarami, przemieszczaniem się gatunków roślin i zwierząt w coraz większym stopniu ma istotny wpływ na turystykę. Już nie da się tego nie dostrzegać. Powodzie w Tajlandii w styczniu, zalewana co i rusz Wenecja. Atrakcje turystyczne, które reprezentują wyjątkowe walory przyrodnicze lub kulturowe mogą już niedługo zmienić się nie tylko z powodu ludzkiej eksploatacji, ale również w wyniku zmian klimatycznych. Turystyka to sektor bardzo wrażliwy. Reaguje niemal natychmiast na wszelkie niepokoje na świecie, na kataklizmy. Długofalowo zareaguje również na zmiany klimatu. Praktycznie na całym świecie robi się coraz goręcej. Już niedługo letni urlop w ciepłych krajach nie będzie atrakcyjnym doświadczeniem, chyba że nie będzie nam przeszkadzało przetrwanie całego wyjazdu we wnętrzach klimatyzowanych budynków. Zmiany klimatu przyczynią się przede wszystkim do podniesienia atrakcyjności krajów zimnych. Należy jednak zauważyć, że w przypadku ocieplania się klimatu może nastąpić również bezpowrotna utrata niektórych atrakcji turystyki zimowej. Dodatnie temperatury w okresie sezonu sportów zimowych, przyczynią się do utraty walorów danego obszaru i mogą prowadzić do zamykania ośrodków turystyki zimowej. Stanowi to znaczące zagrożenie dla gospodarki regionów, które czerpią dochody z turystyki zimowej.

Ewa Gajewska CT Poland: Zmiany w podróżowaniu są znacząco widoczne w ostatnim czasie. Nikt już nie ma wątpliwości, że obecna sytuacja wpłynie długofalowo na całą branżę. Apelujemy jednak o zachowanie zdrowego rozsądku i chwilę namysłu przed podjęciem decyzji o anulacji wyjazdu. Na pewno będzie wkrótce czas na spokojne, wyważone decyzje i plany. Póki co planujmy z palcem po mapie, czytajmy, a przede wszystkim nie rezygnujmy z marzeń o podróżach.

Źródło: Innovation PR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj