rower

Gdy pada hasło „dojeżdżam rowerem do pracy”, większość z nas myśli o wiośnie lub lecie. Są jednak osoby, którym żadna pogoda niestraszna i do pracy rowerem przyjeżdżają cały rok. Również i my chcielibyśmy Was do tego zachęcić.


Międzynarodowy Dzień Dojeżdżania Rowerem do Pracy Zimą


W lutym oprócz dobrze nam znanych Walentynek obchodzimy nietypowy Międzynarodowy Dzień Dojeżdżania Rowerem do Pracy Zimą. Święto powstało w 2013 r. w Stanach Zjednoczonych i szybko zdobyło zainteresowanie na całym świecie. Również w Polsce obecne jest w kalendarzach od kilku lat. Powstała nawet specjalna strona internetowa, gdzie ludzie z różnych krajów wymieniają się swoimi doświadczeniami, udostępniają swoje trasy rowerowe i wzajemnie motywują się do działania. Jeżeli potrzebujecie impulsu do działania, to może ten dzień będzie dobrą okazją, aby zacząć.


Rowerem do pracy – dlaczego warto?


Przede wszystkim spójrzmy na korzyści zdrowotne. Przejażdżka rowerem rozbudzi nas skuteczniej niż kawa. Endorfiny, które wytworzą się podczas pedałowania, towarzyszyć nam będą przez długi czas w pracy. Będziemy mieć dużo więcej energii i łatwiej nam będzie się skupić na zadaniach. Ponadto nasze ciało dużo lepiej będzie znosić siedzący tryb pracy. Jeżdżąc rowerem, budujemy odporność (tak potrzebną zimą) i kondycję.


Kolejnym aspektem jest oszczędność czasu i pieniędzy. Rowerem dużo szybciej dotrzemy na miejsce. Łatwiej nam będzie ominąć korek, poruszając się na dwóch kółkach. Nie musimy też stać w zatłoczonych autobusach, czy denerwować się, że kolejny tramwaj nie przyjechał. Ceny paliw wciąż utrzymują się na wysokim poziomie, a na dodatek prognozowane są podwyżki. W dużych miastach za parking pod biurem trzeba dodatkowo zapłacić, a jeżeli go nie ma to zostawić dość pokaźną kwotę w parkometrze. Przy rowerze takie wydatki odchodzą.


Jakie korzyści może mieć zmiana transportu z samochodowego na rowerowy? W Internecie dostępny jest kalkulator „Samochód kontra rower”, dzięki któremu wyliczymy, m.in. o ile zredukujemy emisję CO2 i NOx, jak również, ile czasu i pieniędzy uda nam się zaoszczędzić dzięki takiej zmianie.


Przyjaciel środowiska


Dużą zaletą jazdy na rowerze jest to, że przy okazji dbamy o środowisko. Jednoślad nie emituje spalin ani hałasu. Pomaga zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza i znacząco zredukować emisję gazów cieplarnianych. Przesiadając się z samochodu na rower zaoszczędzamy przyrodzie 150 g CO2, 0,2 g NOx oraz 0,01 g cząsteczek stałych na kilometr, a każde 7 km jazdy rowerem to kolejna „oszczędność” aż 1 kg CO2, 1,5 g tlenków azotu i 7 mg cząstek stałych w porównaniu do tej samej trasy samochodem1.


Niedawno przeprowadziliśmy w firmie, krótką ankietę nt. śladu węglowego. Zapytaliśmy naszych pracowników m.in. o to, z jakiego środka transportu korzystają najczęściej, aby dostać się do pracy. Bardzo budujący jest fakt, że spośród 111 osób, które odpowiedziały na ankietę, aż 10 dociera do pracy na rowerze lub pieszo. Jako Europ Assistance staramy się promować ten rodzaj podróżowania, proponując naszym pracownikom raz w roku udział w rowerowej grze miejskiej. W ten sposób dbamy nie tylko o środowisko, ale również wspieramy zdrowy i aktywny styl życia naszych pracowników.– mówi Iwona Jurkowska, Manager ds. Komunikacji i Marketingu w Europ Assistance Polska.


Rowerem do pracy, również zimą! – podsumowanie


Chociaż jazda rowerem zazwyczaj kojarzy nam się ze słoneczną pogodą, to wśród Polaków jest wielu amatorów jazdy całorocznej. Jest to dla nich najlepszy środek transportu, który oszczędza czas i pieniądze oraz ma dobroczynny wpływ na zdrowie i środowisko. Dlatego zachęcamy, by spróbować swoich sił i z samochodu przesiąść się na dwa koła również zimą.

Źródło: europ-assistance.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj