Prasy termotransferowe – rodzaje i ich charakterystyka

0
109

Technologia sublimacyjna jest bardzo popularnym sposobem wykonywania nadruków na różnego rodzaju powierzchniach. Dzięki zróżnicowanej budowie urządzeń printy mogą być nakładane na płaskie i wypukłe przedmioty. Do wykonywania nadruków służą prasy termotransferowe.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze prasy?

Wybór właściwego urządzenia do wykonywania nadruków wcale nie jest prosty. Przed zakupem sprzętu trzeba wziąć pod uwagę kilka elementów. Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie – do czego będzie służyła prasa? Poza tym, trzeba wiedzieć, jaka będzie przewidywana wielkość produkcji i ile mamy wolnego blatu. W zależności od producenta, gabaryty pras są inne, dlatego, warto upewnić się, że urządzenie zmieści się na przewidywanym dla siebie miejscu.

Prasy do kubków

Jednym z rodzajów pras termotransferowych są urządzenia do kubków. Dzięki takiej prasie można wykonywać nadruki na bidonach, filiżankach, kubkach i butelkach. Sprzęt ten różni się między sobą ustawieniem grzałki i możliwością montowania grzałek o różnych szerokościach. Ze względu na zamykanie prasy, można wyróżnić urządzenia pneumatyczne i ręczne. Wśród pras do kubków występuje: urządzenia do kubków pionowych, gdzie kubek umieszczany jest pionowo, denkiem do góry, a jego średnica musi mieścić się w przedziale 5-7,5cm i 7,5-9cm. Poza tym, używa się również prasy poziomej, w której można wykonywać nadruki na filiżankach, bidonach i butelkach. Poza tym, na rynku można znaleźć prasy na kilka kubków np. dwa lub pięć, dzięki temu proces wykonywania nadruków odbywa się sprawniej i szybciej.

Prasy płaskie i specjalne

W prasach płaskich, jak sama nazwa wskazuje można wykonywać nadruki na przedmiotach płaskich takich jak: koszulki, blachy. W zależności od umieszczenia płyt grzewczych, wyróżnia się urządzenia z zamykaniem równoległym lub skośnym. Zamykanie prasy odbywa się ręcznie lub pneumatycznie, a otwieranie – ręcznie albo automatycznie. Wysokiej jakości prasy płaskie znajdują się np. na: supportart.pl. Firma specjalizuje się w produkcji maszyn do nadruków. Każda prasa płaska ma określoną maksymalną grubość materiału, na którym może zostać wykonany nadruk. Bardzo popularne i użyteczne są prasy wielofunkcyjne, które poza prasą płaską, posiadają również grzałki do nadruków na kubki. Poza wspomnianymi rodzajami pras, istnieje również urządzenie do nadruków 3D, przy pomocy którego wykonuje się np. printy na etui do smartfonów. Ponad to, istnieją również prasy specjalne: do czapek, pierścionków i talerzy. Mają one ograniczone możliwości wykorzystania, bo wykonują jedynie specjalistyczne zadania, dlatego zazwyczaj obsługuje się je ręcznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here