Wciąż wzrasta zapotrzebowanie na operatorów wózków widłowych, a wynika to z faktu ciągle powstających nowych miejsc, gdzie magazynowanie i transport towarów jest możliwy tylko przy pomocy wózków widłowych – mowa tu o nowych centrach handlowych, czy też halach magazynowych.
Egzamin na Operatora
Nie trzeba uczestniczyć w kursie, żeby móc zdobyć uprawnienia do jazdy wózkiem widłowym. Wiąże się to jednak z uiszczeniem opłaty za egzamin, samodzielnym wykonaniem badań lekarskich oraz znalezieniem sprzętu dopuszczonego przez dozór techniczny oraz miejsca, w którym mógłby się odbyć egzamin. Czasem te wszystkie formalności przerastają zwykłego człowieka i w rezultacie decyduje się on jednak na odbycie kursu. Kurs na wózki widłowe Katowice z odpowiednią ilością godzin teoretycznych i praktycznych przekaże kompleksową wiedzę na temat wózków widłowych i sposobów ich obsługi, dzięki czemu kursant z nowo przyswojoną kompletną wiedzą przystąpi do egzaminu przed Komisją Dozoru Technicznego. Egzamin na operatora wózka widłowego składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Na części teoretycznej egzaminowany otrzymuje 5 pytań z zakresu wiedzy teoretycznej i szczegółowej – ma godzinę na przygotowanie się do odpowiedzi. Jeżeli na 3 z pytań odpowie poprawnie jest kwalifikowany do części praktycznej, jeśli nie, musi ponownie stanąć do części teoretycznej w ustalonym terminie. W drugiej, praktycznej części egzaminowany sprawdzany jest w zakresie płynnej, bezpiecznej i zgodnej z wszelkimi zasadami BHP jazdy wózkiem widłowym. Musi zaprezentować zarówno jazdę, jak i operowanie widłami podczas podnoszenia, transportowania oraz opuszczania przenoszonego towaru w określone miejsce.
Ile zarabia operator wózka widłowego?
W zależności od miejsca wykonywania pracy i poziomu uprawnień jakie posiada. Kolejnym czynnikiem determinującym pensję jest wielkość firmy oferującej pracę oraz wysokość budżetu, jakim dysponuje. Te i inne czynniki dają operatorowi około 2000 – 3000 zł brutto. Jest to średnia pensja, co oznacza, ze zdarzają się wypłaty o wiele wyższe, jak i, niestety, o wiele niższe.