Dziczyzna

Przez ostatnie lata pojawiło się bardzo wiele mitów na temat zdrowia i żywności. Dzisiaj bardzo ciężko jest wyszukać wiarygodne informacje, ponieważ wszystkie wzajemnie się wykluczają. Część osób mówi, żeby jeść dużo mięsa. Inni wręcz przeciwnie – mówią, żeby przejść na wegetarianizm lub nawet weganizm. Co tak naprawdę należy jeść, żeby być zdrowym?

Odpowiedź jest jedna: wszystko. Słowo „wszystko” tyczy się każdego rodzaju produktów, które składają się z możliwie najbardziej naturalnych substancji, bez sztucznych dodatków. Dotyczy to też żywności przetworzonej, chociaż należy wybierać jedzenie jak najmniej przetworzone. Nie należy rezygnować ani z mięs, ani z owoców czy warzyw. Wszystko w naszej diecie jest bardzo ważne, należy jednak zachować rozsądek.

Podstawy dietetyki zawsze opierały się na tym samym. Należy dostarczyć odpowiednią ilość mikro- i makroelementów w najczystszej i najbardziej naturalnej formie. Dotyczy to białka, węglowodanów i tłuszczów. Podobnie jest z witaminami i minerałami. Najlepsze są te z żywności, jednak warto wspomóc się syntetycznymi witaminami w tabletkach. Tutaj trzeba dodać, że należy wybrać produkty wysokiej jakości. Żadne tabletki do rozpuszczania kupowane w marketach do tego się nie nadają. Po odpowiednie suplementy diety należy wybrać się do apteki lub sklepu z suplementami dla sportowców.

Podstawy diety – białko, węglowodany, tłuszcze

Białko jest podstawowym budulcem naszych mięśni. W kryzysowych sytuacjach nasz organizm traktuje białko również jako źródło energii. Składa się ono z aminokwasów, których jest 20. Warto wiedzieć, że aminokwasy dzielą się na endogenne i egzogenne. Te drugie są bardzo ważne dla naszego zdrowia, ponieważ nasz organizm nie może ich syntetyzować. Znaczy to tyle, że jeśli nie pobierzemy ich z jedzenia, to nasz organizm nie będzie mógł się odbudowywać. W naszym ciele cały czas zachodzą procesy wymiany białek. Dla przykładu tak ważny organ jak wątroba wymienia swoje wszystkie białka w ciągu około 10 dni. Dzięki temu może ona oczyszczać nasze organizm, ponieważ bardzo szybko się regeneruje. W przypadku braku dostępności odpowiednich białek, szybko pojawią się problemy ze zdrowiem.

Węglowodany są głównie źródłem energii. Ich zadaniem jest zaopatrzyć nasz organizm w niezbędne paliwo do codziennego działania. Tutaj warto wspomnieć o indeksie glikemicznym. Mówi on o tym, czy produkt składa się z węglowodanów złożonych czy prostych. Im jego wartość jest niższa, tym produkt jest bardziej złożony i tym dłużej się trawi. Między jednymi i drugimi powinno zachować się równowagę, dokładnie tak jak w całej diecie. Nadmiar jednych może powodować tycie, zaś drugich problemy – z zaparciami.

Tłuszcze bardzo często są traktowane jako zbędne w diecie. Jest to ogromny błąd! Tłuszcze są bardzo ważnym elementem diety, z którego absolutnie nie można rezygnować. Tyczy się to w szczególności kobiet. Tłuszcz jest źródłem energii, podobnie jak węglowodany. Jednak oprócz tego dostarcza on do naszego organizmu szereg bardzo ważnych witamin. Dzięki niemu część z nich jest możliwa do przyswojenia. Odpowiadają one również za prawidłową gospodarkę hormonalną. Problemy z hormonami zwykle zdarzają się u kobiet, które przechodzą na źle zbilansowane diety. Jeśli chcesz przejść na dietę żeby zrzucić kilka kilogramów, udaj się do specjalisty. Pamiętaj, pseudotrener z Facebooka nie ma nic wspólnego ze specjalistą.

Dziczyzna jako źródło zdrowych tłuszczy i białek

Jednym z najlepszych produktów mięsnych dostępnych w sprzedaży jest dziczyzna. Mięso zwierząt łownych, takich jak jelenie, dziki czy sarny jest potencjalnie najlepszym wyborem do zdrowej diety.

Przede wszystkim zwierzęta leśne nie są karmione żadnymi paszami GMO. Podobnie jest w przypadku antybiotyków. Zwierzęta hodowlane mają podawane antybiotyki, aby mogły rosnąć w ciężkich warunkach, jakimi są farmy drobiu czy wieprzowiny. Oczywiście wszystko to wpływa na jakość mięsa, które nie jest najlepsze w smaku, a dodatkowo jedząc je przyjmujemy pośrednio te same substancje.

Dlatego wybierając wędliny czy surowe mięso warto wybrać pewnik, jakim jest dziczyzna.

Mięso

Gdzie kupić zdrowe wędliny? Zdrowe wędliny z dziczyzny – sklep z dziczyzną

W ostatnim czasie widzimy ogromny wzrost cen wieprzowiny oraz drobiu. Te produkty nie są zbyt zdrowe, jednak bardzo popularne, przez co ich ceny cały czas rosną. W przypadku dziczyzny jest inaczej. Ceny na te produkty są podobne jak jeszcze 5 lat temu, a porównując je z wysokimi cenami wędlin wieprzowych, są korzystniejsze.

Dobrej jakości kiełbasy w dzisiejszych czasach potrafią kosztować 35, 40 a czasem i blisko 50 zł za kilogram. Kiełbasa z dzika w Leśniczówce jest w podobnej cenie, jednak tutaj mamy zdrową kiełbasę, składającą się tylko z mięsa oraz przypraw. W tej kiełbasie nie ma śladu po zbożach GMO czy antybiotykach.

Smalec

Kiełbasa

Czy parówki są zdrowe? Jakie zdrowe parówki wybierać?

A co z parówkami? Można powiedzieć, że jest to niemal narodowa potrawa. Polacy bardzo lubią jeść parówki. Są smaczne, łatwe i szybkie w przygotowaniu, a co najważniejsze, lubią je dzieci.

Jednak wokół parówek narosło sporo złych opinii, a bardzo często też mitów. Najczęściej mówi się, że parówki produkowane są z najgorszego rodzaju mięsa. W przypadku niektórych, najgorszych jakościowo produktów, można znaleźć takie potwierdzenie. Jeśli jednak wybierzemy parówki o pewnym składzie, pozbawione niepotrzebnych konserwantów, spulchniaczy czy dodatków, to parówki można jak najbardziej nazwać zdrową wędliną.

Idealnymi parówkami dla dzieci są parówki z sarny. Nie ma tam grama nienaturalnych substancji, a jedynie świeże mięso sarny oraz przyprawy.

Artykuł powstał przy współpracy z https://lesniczowka.net

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj