rozpoznawanie twarzy

Programiści z Exadel Poland pracują nad platformą CompreFace, czyli technologią rozpoznawania twarzy. Właśnie opublikowano aktualizację 1.1. Możliwości zastosowania ogranicza wyłącznie wyobraźnia: dzięki niej zapłacimy „twarzą” za zakupy, otworzymy nią drzwi do domu, zdiagnozujemy chorobę czy… umówimy się na randkę ze spotkaną w metrze nieznajomą. Pomysły na wdrożenia są niewyczerpane, np. w dziedzinie bezpieczeństwa, transportu publicznego, obrotu finansowego, czy nawet komunikacji społecznościowej. Narzędzie udostępnione jest bezpłatne na zasadach open source i cechuje je łatwość integracji z dowolnymi systemami.

Wyobraźmy sobie świat, w którym dzięki jednemu skanowi twarzy otrzymamy dostęp
do wszelkich interakcji pozwalających nam prawidłowo funkcjonować społecznie. Dokonujemy płatności w sklepie, pokazujemy bilety w pociągu, legitymujemy się dokumentami na granicy, etc. Świat, w którym nasza twarz będzie kluczem do wszystkiego. Możliwości są nieskończone, pomysły zastosowań ogranicza wyłącznie ludzka wyobraźnia, technologia jest już w stopniu zaawansowanego rozwoju.

Do niedawna takie rozwiązania mogliśmy oglądać jedynie w filmach typu „Łowca Androidów” czy „Raport mniejszości”. Teraz, za sprawą również programistów z Exadel Poland, mamy szansę korzystać z face comparing w realnym świecie.

CompreFace 1.1 – co nowego?

Platforma daje możliwość identyfikacji i weryfikacji twarzy, określania wieku i płci badanej osoby.
W celu zwiększenia bezpieczeństwa jej użytkowania, twórcy zaimplementowali system wykrywania charakterystycznych punktów danego wizerunku. W październikowej aktualizacji Exadel Poland wprowadził do CompreFace usprawnienie pozwalające na określanie, czy dana osoba patrzy prosto
w kamerę, co zwiększa dokładność rozpoznawania. Kolejną nowością jest funkcja sprawdzania, czy mamy do czynienia z realną osobą. Narzędzie może poprosić o obrócenie głowy w określony sposób, następnie za pośrednictwem wtyczki pose upewni się, czy rzeczywiście polecenie zostało wykonane. Jednak największą innowacją jest opcja kontrolowania na jaki punkt na ekranie patrzy dana osoba.

CompreFace 1.1 dla każdego?

Obecnie na rynku dostępne są uniwersalne narzędzia do rozpoznawania twarzy opracowane przez takich gigantów jak Microsoft (Azure Cognitive Services Face API), czy Amazon (Amazon Rekognition), które zapewniają podobną funkcjonalność, co platforma Exadel Poland. Jednak oferują one usługi płatne (koszt 1 dolara za 1000 skanów twarzy).

CompreFace 1.1 jest dostępne na zasadach open source, co daje możliwość rozwijania technologii przez użytkowników na całym świecie. Zarówno pomysły jej zastosowania, jak i kierunków rozwoju, determinuje właśnie jej dostępność dla branży programowania.

W Exadel Poland wierzymy, że dzięki technologii świat staje się lepszy. Udostępniając naszą CompreFace 1.1 na zasadach open source zapraszamy do współpracy wszystkich, którym zależy na jej rozwijaniu. Oczekujemy efektu kuli śnieżnej – my daliśmy początek i wciąż rozwijamy narzędzie, jednak wsłuchujemy się w pomysły społeczności deweloperów, dzięki czemu CompreFace 1.1 cały czas się rozwija – mówi Janusz Fajkowski, Prezes Exadel Poland.

Dynamicznie rozwijający się rynek face comparing

Według danych zawartych w raporcie Grand View Research, obejmującym prognozą lata 2021-28, wartość rynku systemów rozpoznawania twarzy jest wyceniana na ponad 4 mld dolarów. Już teraz biometria jest wdrażana np. na lotniskach w celu zwiększenia bezpieczeństwa przy kontrolach tożsamości pasażerów wchodzących na pokład samolotów. Testy takiego systemu prowadzone są
w Gatwick w Wielkiej Brytanii. Oferuje on automatyczną, natychmiastową i bezdotykową weryfikację tożsamości pasażerów. Wygodę i potrzebę wdrożenia takiego systemu możemy ocenić w kontekście wydarzeń pandemicznych ostatnich dwóch lat.

CompreFace 1.1 – co dalej?

W niedalekiej przyszłości rozbudowana technologia face comparing pozwoli na budowanie bezpiecznych i komplementarnych systemów, do których kluczem będzie nasza twarz. Takim przykładem jest japońska Osaka, w której wdrożono systemy rozpoznawania twarzy na czterech dworcach kolejowych. Pasażerowie mijają bramki dostępu poprzez samo zeskanowanie twarzy, bez użycia biletu czy dowodu osobistego. Testy systemu mają zakończyć się wprowadzeniem go
w mieście w 2024 roku, przed światową wystawą Expo 2025, która odbędzie się w Japonii.

– Muszę przyznać, że pomysły na coraz szersze, bardziej kompleksowe i wizjonerskie zastosowania naszej technologii to najbardziej fascynujący element tego projektu. Nasi ludzie tworzą najwyższej jakości narzędzie, które udostępniamy w formule open source, aby się dzielić, ale też pozyskać nowe pomysły i zastosowaniamówi prezes Janusz Fajkowski.

 

Źródło: Exadel Polska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj