Profile wytwarzane z tworzyw sztucznych są bardzo popularne w wielu dziedzinach codziennego życia. Znajdują swoje zastosowanie w takich branżach jak transport, energetyka czy budownictwo. Sztuka wykonywania profili polega na uzyskaniu odpowiednich ich kształtów względem przeznaczenia, a wszystko dzieje się za sprawą wytłaczarki. Prawidłowe zaprojektowanie i ustawienie sprzętu, pozwala maszynie na precyzyjne utworzenie wzoru profilu oraz może wytwarzać je w hurtowych ilościach.

Produkty te służą przeważnie jako elementy instalacyjne bądź listwy wykończeniowe. Często też stosuje się je jako uszczelki do stolarki budowlanej oraz jako poszczególne części dla branży motoryzacyjnej. Mogą one posiadać również różnorakie właściwości, a to wszystko dzięki zastosowaniu konkretnych procesów, które mają na celu ich zapewnienie.

Czym jest materiał, z którego wykonuje się profile?

Tworzywa sztuczne, popularnie nazywane plastikiem, mogą występować w wielu rodzajach. Do tworzenia profili stosuje się jednak głównie PVC. Polichlorek winylu, bo tak właśnie nazywa się dane tworzywo, jest niczym innym, jak polimerem syntetycznym powstałym na skutek polimeryzacji chlorku etylenu.

Charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami, takimi jak odporność na działanie środków chemicznych oraz mechanicznych. Po zastygnięciu stają się bardzo trwałe, a ich pęknięcie może być spowodowane jedynie zbyt dużym naciskiem. Ponadto, w kwestii wytrzymałości możemy wyróżnić tutaj wysoki moduł sprężystości, dzięki czemu po długotrwałym uginaniu, materiał jest w stanie wrócić do pierworodnego kształtu. W przypadku pracy z prądem elektrycznym warto zaznaczyć, że profile te posiadają wzorowe własności izolacyjne.

Co warto wiedzieć o profilach z tworzywa sztucznego

Rodzaje profili z tworzyw sztucznych

W ogólnych ofertach profile można podzielić na standardowe oraz specjalne. Do pierwszej z tych grup należą określone i najczęściej stosowane w wielu gałęziach przemysłu kształty. Producenci, chcąc jak najbardziej dopasować się swoim klientom, do grupy standardowej dodają już coraz to większą liczbę wzorów. Do najpopularniejszych z puli zaliczyć możemy profile spinające typu „H”, ochronne, schodowe czy krawędziowe.

W przypadku większości profili, określić można również stopień twardości materiału, z którego zostały one stworzone. Opisywane jest to na podstawie liter z alfabetu, które przypisane są skali Schore”a.

Do grupy profili specjalnych możemy zaliczyć wszystkie te kształty, których nie ujrzymy w grupie profili standardowych. Są tą głównie wzory, których projekty podsyła poszczególnym firmom klient, a dany zakład je realizuje.

Co jeszcze można robić z profilami PVC?

Otóż, sam wyrób profilu jeszcze nie czyni go gotowym do użycia. Aby móc już swobodnie korzystać ze stworzonych produktów, konieczne jest ich pocięcie, obrobienie i sztancowanie. To pierwsze jest niczym innym, jak tylko przekrojeniem materiału już na odpowiednie wymiary. W celu obrobienia, stosuje się głównie wiercenie otworów służących do późniejszego wkręcania oraz frezowanie.

Na samym końcu odbywa się proces sztancowania. Polega on na odrysowaniu od profilu jakiegoś kawałka papieru ozdobnego, a następnie naklejeniu go na produkcie.

Powyższy artykuł powstał we współpracy z firmą Primo – producent profili z tworzyw sztucznych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj