Warszawa zyskuje na znaczeniu jako kluczowy rynek dla specjalistów IT w Europie, osiągając rekordowo niski poziom bezrobocia w tym sektorze (1,2%). Dla porównania, w Brukseli ten wskaźnik wśród pracowników technologicznych wynosi 10,7% – wynika z raportu CBRE „Global Tech Talent GuideBook 2025”. Eksperci podkreślają, że w Warszawie na osoby z sektora technologicznego czekają atrakcyjne wynagrodzenia
i możliwości rozwoju, bo rynek przyciąga nowe inwestycje.
– Warszawa staje się kluczowym hubem technologicznym w Europie, z jednym z najniższych poziomów bezrobocia w sektorze IT, ale jednocześnie o ciągłych perspektywach wzrostu. Wśród specjalistów IT występują obywatele krajów bliskich nam geograficznie i kulturowo, takich jak Ukraina czy Białoruś, ale co ważne – nie tylko. Warszawa umacnia się jako atrakcyjny rynek pracy specjalistów branży technologicznej dzięki swojej skali, konkurencyjnym zarobkom, ale również jako istotny hub przyciągający kolejne innowacyjne firmy-pracodawców – mówi Aleksander Hofmann, szef zespołu reprezentacji najemców biurowych w Warszawie, CBRE.
Warszawa numerem jeden, Kraków tuż za nią
Warszawa to ważne miejsce pracy dla specjalistów z sektora IT w Europie. Z około 100-150 tys. pracowników w tej branży, stolica Polski stała się istotnym centrum technologicznym na mapie Europy. I to z rekordowowo niskimi wynikami dotyczącymi bezrobocia.
– W marcu 2025 roku ten wskaźnik wśród pracowników sektora IT w Warszawie wynosił jedynie 1,2%, co stawia stolicę Polski w czołówce miast przyjaznych pracownikom technologii. Uniwersytety w Polsce reagują na tą sytuację intensyfikując programy edukacyjne i współpracę z firmami technologicznymi, aby zwiększyć liczbę wykwalifikowanych kadr. Dzięki tym działaniom, przewiduje się, że liczba specjalistów IT w Warszawie będzie systematycznie rosła. Dodatkowo warto również zaznaczyć, że Polska jako jeden z 15 krajów ma największa liczbę specjalistów AI, co świadczy o wysokim poziomie zaawansowania technologicznego kraju. Przyczynia się to nie tylko do rozwoju sektora IT, ale także umacnia pozycję Polski na globalnym rynku technologicznym – mówi Katarzyna Gajewska, szefowa działu badań i rozwoju, CBRE.
Wynagrodzenia IT w Warszawie na poziomie Lizbony i Sztokholmu
Rynki pracy w największych miastach technologicznych na świecie oferują różne poziomy wynagrodzeń. Na przykład, w San Francisco średnie roczne zarobki specjalistów IT wynoszą 177 273 dolarów, w Nowym Jorku 158 387 dolarów, a w Zurychu – 139 272 dolarów. W Warszawie średnie roczne wynagrodzenie specjalistów IT to 73 121 dolarów, co stawia miasto w czołówce miast europejskich pod względem konkurencyjności płacowej w tej branży. Wynagrodzenia w Warszawie są porównywalne z tymi, jakie oferowane są w Lizbonie i Sztokholmie.
Przyciąganie talentów i inwestycji
W stolicy Polski zlokalizowane są kluczowe firmy technologiczne, a miasto przyciąga także inwestycje zagraniczne. Dla specjalistów z branży IT, Warszawa oferuje nie tylko całkiem konkurencyjne wynagrodzenia, ale także dostosowane do ich potrzeb środowisko pracy, z rosnącą liczbą startupów, firm technologicznych i inwestycji w innowacje.
Miasto wyróżnia się również dużym potencjałem rozwoju w kontekście sztucznej inteligencji (AI). Z raportu CBRE wynika, że Polska, w tym Warszawa, znajduje się w czołówce krajów o rosnącym zapotrzebowaniu na specjalistów w tej dziedzinie, co wpisuje się w globalny trend wzrostu znaczenia AI w różnych branżach. Co więcej, dynamicznie rozwijający się rynek pracy, niskie bezrobocie, oraz dostępność wysoko wykwalifikowanej kadry sprawiają, że Warszawa staje się jednym z kluczowych miejsc na mapie technologicznych inwestycji w Europie.
Źródło: zoom-bsc.pl