Inwestujesz w nowoczesny wygląd strony, zlecasz badania UX, zmieniasz kolejność słów w treści strony, aby bardziej zadowolić roboty wyszukiwarek internetowych, płacisz copywriterom za redagowanie treści na stronie aż w końcu prowadzisz kosztowne akcje marketingowe. Wszystkie te i inne wysiłki jakie wkładasz w prowadzenie biznesu w internecie mogą przestać mieć znaczenie w momencie, gdy Twoja strona po prostu nie działa. Dowiedz się co to jest monitoring stron internetowych i dlaczego warto być pierwszą osobą, która dowie się o ewentualnych problemach ze stroną.
Monitorowanie stron polega na automatycznym i regularnym sprawdzaniu strony przez specjalnie przeznaczone do tego serwery-boty czy strona działa poprawnie, wczytuje się odpowiednio szybko i czy w jej zawartości znajduje się to co powinno. Jeżeli wykryty zostanie jakiś problem ze stroną, na wskazane adresy e-mail i numery telefonów zostaną wysłane powiadomienia e-mail, SMS lub nawet telefoniczne (poprzez syntezator mowy). Powiadamiana jest nie tylko osoba zarządzająca daną stroną, ale przede wszystkim programiści czy administratorzy serwera, to oni bowiem mają największy wpływ na ciągłość działania serwisu i posiadają odpowiednią wiedzę, jak poradzić sobie z danym problemem. Dzięki niezawodnemu działaniu systemu monitorującego oraz szybkiej reakcji osób po otrzymaniu powiadomienia w razie wystąpienia problemu, niedostępność strony może zostać znacząco skrócona. Poniżej prezentujemy listę 5-ciu najważniejszych powodów dla których warto dbać o wysoką dostępność strony internetowej i jej niezawodne działanie:
1. Bezpośrednia utrata klientów. Użytkownicy którzy podczas awarii strony próbowali na nią wejść np. w celu dokonania zakupu, złożenia zamówienia czy chęci poznania danych kontaktowych, zazwyczaj udadzą się do konkurencji i nie wrócą już na Twoją stronę.
2. Utrata wiarygodności. Niepoprawnie działająca strona może przyczynić się do utraty wiarygodności firmy, która za nią stoi. W dzisiejszych czasach użytkownicy boją się o swoje dane osobowe, więc strony, które np. wyświetlają wiele błędów nie budzą u nich zaufania.
3. Bieżący monitoring wydajności serwera. Dzięki dostępowi do danych historycznych, wykresów i listy ostrzeżeń z łatwością będziesz mógł dostrzec, że serwer na którym jest utrzymywana Twoja strona jest na granicy swojej wydajności. Jeżeli w porę zareagujesz to ustrzeżesz się poważniejszej awarii.
4. Utrata pozycji w wyszukiwarkach. Zaskoczony? To prawda. Strona, która często boryka się z problemami lub wczytuje się powoli jest gorzej oceniana przez algorytmy wuszukiwarek internetowych, zajmie przez to niższą pozycję niż gdyby działała poprawnie.
5. Kontrola firmy hostingowej. Wiele firm zapewnia, że ich serwery są dostępne przez nawet 99,99% czasu, a jeżeli nie spełnią tej obietnicy to wypłacą swoim klientom odszkodowanie. Usługa monitoringu stron www jest idealnym narzędziem, aby sprawdzić czy deklarowane SLA jest prawdziwe.
Znasz już główne powody dla których warto zadbać o to, jak działa Twoja strona internetowa i że warto ją monitorować. Jak jednak się za to zabrać, gdzie szukać takiej usługi i z jakimi kosztami należy się liczyć?
Serwisów, które oferują tego typu usługę na świecie jest kilkaset, ale radzimy, aby skupić się tylko na tych polskich, zazwyczaj to one oferują monitoring stron z serwerów ulokowanych w Polsce. Jest to o tyle ważne, że jeżeli monitorowalibyśmy stronę z serwerów umieszczonych zza oceanem to będziemy otrzymywać mniej dokładne dane dotyczące czasu ładowania się strony i jej dostępności. Monitorujmy więc stronę z takich lokalizacji skąd pochodzi większość naszych klientów.
Polską firmą godną polecenia jest Ping.pl, która monitoring stron internetowych wykonuje z 4-ech największych miast w Polsce. W zależności od potrzeb, oferują kilka planów ofertowych. Na uznanie zasługuje na pewno też fakt, że dla uproszczonego monitoringu jednej strony WWW posiadają w pełni bezpłatne konto bez limitu czasowego, co dzisiaj jest rzadko spotykaną praktyką, szczególnie jeśli chodzi o polskie firmy. Sama obsługa systemu Ping.pl i rozpoczęcie monitoringu jest bardzo prosta i sprowadza się do podania adresu strony oraz wprowadzeniu danych kontaktowych osób, które powinny zostać poinformowane w przypadku wykrycie problemu ze stroną. Nie są przy tym wymagane żadne działania na stronie, np. w postaci wstawieniu dodatkowego kodu JavaScript.