Symbol bitcoina na tle wykresów świecowych

Według najnowszego badania opinii publicznej, 40,1% społeczeństwa uznaje inwestowanie w kryptowaluty w Polsce za bezpieczne. 32,1% Polaków ma odmienne zdanie, a 27,8% rodaków nie potrafi się określić w tej kwestii. W pierwszej grupie dominują mężczyźni. Są to najczęściej osoby w wieku 18-24 lat, z miesięcznym dochodem netto w wysokości 7000-8999 zł. Biznes cyfrowalutowy nie budzi natomiast zaufania głównie wśród kobiet, seniorów oraz ankietowanych uzyskujących co miesiąc 1000-2999 zł na rękę.

Jak wynika z sondażu UCE RESEARCH i ARI10, 40,1% Polaków uważa, że inwestowanie w kryptowaluty w naszym kraju jest bezpieczne. Z kolei 32,1% rodaków jest przeciwnego zdania. – Patrząc na pojawiające się w mediach nagłówki, dotyczące kryptowalut, można odnieść wrażenie, że skoro dwie piąte rodaków uważa je za bezpieczne, to całkiem niezły wynik. Do tego biorąc pod uwagę to, jak negatywnymi informacjami zazwyczaj są „bombardowani” odbiorcy mediów, trudno dziwić się, że jedna trzecia Polaków postrzega waluty cyfrowe jako niebezpieczne – mówi prawnik Mateusz Kara, jeden ze współautorów badania, ekspert rynku cyfrowalutowego z ARI10.

Ponadto ekspert wyjaśnia, że ryzyko inwestycyjne w kryptowalutach można rozumieć na dwa sposoby. Pierwsze związane jest z samą inwestycją. Należy jednak zauważyć, że inwestując w waluty cyfrowe, często ryzykujemy bardziej niż na tradycyjnych rynkach. Jednocześnie mamy szanse na zdecydowanie większe zyski.

Drugie ryzyko, które przykleiło się do walut cyfrowych, a de facto nigdy nie jest inwestycją w kryptowaluty, stanowią oszuści. Działają oni z ramienia platform inwestycyjnych, które oferują zwroty w zamian za poświęcony kapitał. Ta opcja jest szczególnie niebezpieczna dla nowych osób na rynku, bo przez manipulacje i brak elementarnej wiedzy są bardzo łatwo sterowani. Najgorsze jest to, że poświęcają swoje środki, a czerwona lampka zapala im się dopiero, gdy zainwestowane pieniądze są już dawno na kontach oszustów. Dlatego uważam, że powinniśmy bardziej edukować Polaków w tej kwestii – alarmuje Jakub Martenka, drugie ze współautorów badania.

Do tego analitycy z UCE RESEARCH informują, że 27,8% Polaków nie potrafi ocenić, czy inwestowanie w kryptowaluty w Polsce jest bezpieczne. – Powszechny brak opinii można wyjaśnić głównie niewiedzą. Dla wielu osób kryptowaluty wciąż są dużą nowością, chociaż na naszym rynku są od naprawdę wielu lat. Jeśli przeciętny Kowalski sam nie zainteresuje się tematem i nie zgłębi go w przestrzeni internetowej, to w drukowanej prasie nie znajdzie informacji z tego zakresu. Ewentualnie może trafić na artykuł o kryptowalutach w czasopiśmie

Źródło: UCE RESEARCH

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj