Automatyka przemysłowa to dziedzina niezwykle pomocna podczas procesów produkcji. Nie tylko przyspiesz i ułatwia produkowanie różnych elementów i przedmiotów, ale także pozwala na redukcję potrzebnego personelu w fabryce, co oczywiście wpływa na oszczędności finansowe. Jakie jeszcze funkcje pełni automatyka przemysłowa?
Czym jest automatyka przemysłowa i do czego się ją stosuje
Automatyka przemysłowa to dziedzina inżynierii stworzona z myślą o usprawnianiu procesów produkcyjnych. W jej skład wchodzą różnego rodzaju komponenty wykorzystywane do programowania oraz dostosowywania systemów informatycznych. Jej zadaniem jest pełna lub częściowa automatyzacja wykonywanych prac. Z jej pomocą tworzy się różnego rodzaju urządzenia wykonawcze, pomiarowo-kontrolne czy sterownicze. Na całość składają się zaś konkretne systemy automatyki przemysłowej. Niezwykle istotne sa sterowniki PLC dostępne w sklepie EBMiA– https://www.ebmia.pl/sterowniki-programowalne-siemens-c-197_35_4136.html
Systemy automatyki – czym są?
Systemy automatyki przemysłowej to termin odnoszący się do rozbudowanych sieci wzajemnych zależności opartych na wspólnych ustawieniach programistycznych, które traktujemy jako instrukcje dla maszyn roboczych. Systemy te wykorzystywane są m.in. do produkcji maszyn i urządzeń przemysłowych. Systemem automatyki jest także etap nadzorujący przebieg pracy, co wpływa na bezpieczeństwo całego środowiska danej fabryki.
W razie wykrycia nieprawidłowości automatyczny system nadzoru może uruchomić np. włącznik bezpieczeństwa, alarm, termostat lub wyregulować temperaturę. Inną opcją jest możliwość całkowitego zatrzymania pracy maszyn przez system automatyki oraz uruchomienie go, kiedy błędy zostaną skorygowane.
Jeśli praca automatyki zaprogramowana jest w prawidłowy sposób, ingerencja człowieka nie jest wymagana do kontroli przebiegu produkcji. Automatyka przemysłowa redukuje także ryzyko błędu ludzkiego (na przykład w wyniku nieuwagi lub nieobecności pracownika na stanowisku pracy) do minimum, a praca jest mniej absorbująca.
Korzyści dla przemysłu
Główną korzyści wynikającą z zastosowania automatyki przemysłowej jest zwiększenie wydajności masowej produkcji. Dzięki automatycznej kontroli można produkować więcej w krótszym czasie. Maszyny mogą pracować bez przerwy, a do tego zachowują dokładnie takie samo tempo oraz dokładność pracy. Z kolei możliwość kontroli wychodzących z taśmy produkcyjnej elementów może być bardzo precyzyjna i odbywać się całkowicie bez ingerencji człowieka.
Dzięki komputeryzacji dobrze przygotowany system automatyki przemysłowej pozwala kontrolować procesy produkcyjne, zwiększać wydajność produkcji, a także podnosić poziom bezpieczeństwa ludzi pracujących w fabryce. Automatyka przemysłowa tworzy nowoczesne linie produkcyjne, które nie wymagają dużego nakładu pracy ludzkich rąk, a to umożliwia optymalizację wydatków.
Więcej ciekawych porad z dziedziny automatyki przemysłowej znajdą Państwo pod adresem: https://www.ebmia.pl/wiedza/porady/automatyka-porady/