Zwolnienia chorobowe

Eksperci z firmy Conperio, najbardziej doświadczonej w problematyce absencji chorobowej firmy konsultingowej na polskim rynku, przeprowadzili w Centrum Konferencyjnym Golden Floor Tower w Warszawie szkolenie z zarządzania absencją chorobową pracowników. Co znamienne, w wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele firm o różnej wielkości i strukturze zatrudnienia z wielu sektorów rynku.

Problem absencji chorobowej jest niestety uniwersalny i dotyka zarówno dużych, jak i małych firm, zatrudniających kadrę wysoko wyspecjalizowaną, jak i pracowników z wykształceniem podstawowym. Mierzyć się z nim muszą pracodawcy dysponujący starzejącym się personelem, a także młodymi pracownikami wchodzącymi dopiero na rynek pracy. W naszym szkoleniu udział wzięli menadżerowie i specjaliści z działów HR firm zatrudniających od ok. 150 do 20.000 pracowników, z branży spożywczej, produkcyjnej i automotive – komentuje Edyta Grajek-Mosiołek, koordynator procesów zarządzania absencja chorobową w Conperio.

W trakcie wieloletniej pracy nad zjawiskiem absencji chorobowej i tworzeniem narzędzi do jej mierzenia, pozwalających na uzyskanie uniwersalnych wskaźników dla różnych firm, Conperio zdobyło wiedzę, którą chce się dzielić z biznesem. Doświadczenie w prowadzeniu audytów absencji pozwoliło na określenie jej trzech podstawowych rodzajów:

1.Absencja „naturalna” – powodowana faktyczną chorobą;
2.Absencja „szara” – jej przyczyną jest brak świadomego zarządzania procesami absencji;
3.Absencja „zawodowa” („patologiczna”) – generowana przez osoby niezainteresowane podejmowaniem czynności zawodowych, które pozostają maksymalnie długo na zwolnieniach chorobowych;

  • Każdy z rodzajów absencji ma inną specyfikę i należy mu przedkładać odmienne środki zaradcze. W trakcie szkolenia, przekazujemy wiedzę o budowaniu i wdrażaniu procesów przeciwdziałania nadmiernej absencji. Uczymy też odpowiednio dostosowywać procesy do potrzeb danej organizacji oraz we właściwy sposób ustalać kluczowe wskaźniki efektywności – tłumaczy prezes Conperio Mikołaj Zając. – Decyzja o przeprowadzeniu szkoleń z zakresu absencji chorobowej może być punktem zwrotnym w polityce zarzadzania kapitałem ludzkim w firmie i znaczącym krokiem w kierunku wymiernych oszczędności dla pracodawcy – dodaje Zając.

Źródło: Conperio

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj