Fundusze unijne są bardzo korzystnym i opłacalnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy chcą finansować rozwój swoich firm oraz różne związane z tym przedsięwzięcia. Wsparcie w takiej formie pozwala na realizację wielu celów, a tym samym zwiększenie pozycji branżowej oraz dotarcie na nowe rynki. Sam proces pozyskiwania funduszy z Unii Europejskiej odbywa się w kilku etapach. Podstawę stanowi przede wszystkim opracowanie odpowiedniego projektu, a następnie poddanie go kompleksowej ocenie oraz sporządzenie wniosku. Jak pozyskać fundusze unijne?
Opracowanie dobrego pomysłu
Aby pozyskać fundusze unijne, trzeba przede wszystkim posiadać odpowiedni pomysł. Wielu przedsiębiorców popełnia błąd już na tym etapie, poszukując inspiracji w ogólnodostępnych programach wsparcia oraz dostosowując do nich swoje plany firmowe. Okazuje się jednak, że największe szanse na powodzenie pod kątem pozyskania finansowania oraz doprowadzenia do realizacji projektu mają przedsięwzięcia już wpisujące się w prowadzoną działalność. Wynikają one bowiem nie tylko ze specyfiki samego podmiotu, ale też konkretnych trendów rynkowych. Do całego procesu należy zatem podchodzić w oparciu o rzeczywiste potrzeby prowadzonej firmy, a dopiero później poszukać sposobu na pozyskiwanie funduszy unijnych. Duże znaczenie ma kompleksowa analiza przedsiębiorstwa, obejmująca plany inwestycyjne, aktualne trendy rynkowe, najkorzystniejsze kierunki rozwojowe czy potencjalne nisze.
Przygotowanie projektu i wypełnienie wniosku
Przedsiębiorcy ubiegający się o fundusze europejskie muszą pamiętać, że każdy pomysł powinien być starannie opracowany w ramach dokładnego biznesplanu. Przed przystąpieniem do faktycznego konkursu, warto zadbać o sporządzenie kompletnej dokumentacji z informacjami kluczowymi na etapie przyznawania dotacji. Projekt musi być zarazem przedstawiony w taki sposób, by jego największe zalety zostały wyraźnie podkreślone i uwypuklone. Same wnioski przyjmowane są zgodne ze ściśle określonymi zasadami, a także wcześniej ustalonymi harmonogramami. Pomoc w pozyskiwaniu funduszy unijnych na poszczególnych etapach oferuje firma InnovaTree, której zespół zapewnia kompleksowe wsparcie również przy przyznawaniu ulg na działalność badawczą oraz rozwój. Takie doradztwo ma szczególne znaczenie przy wyborze programu, a także kompletowaniu dokumentacji.
Dobór źródeł finansowania
Fundusze unijne przyznawane są w ramach różnych konkursów, w tym krajowych, regionalnych czy nawet międzynarodowych. Źródła finansowania mogą być dostępne w wielu formach i miejscach, a ich dobór powinien zależeć od specyfiki opracowanego projektu. Warto przy tym pamiętać, że pojedyncze podmioty nierzadko nie są w stanie samodzielnie sprostać wszystkim zadaniom. Potencjał wielu zaawansowanych planów jest często bardzo wysoki, jednak dla ich sprawnej realizacji niezbędne okazuje się połączenie sił z innymi przedsiębiorstwami czy instytucjami. Kluczowe znaczenie ma na tym etapie dostęp do odpowiedniej sieci kontaktów, a także współpraca z wyspecjalizowanymi konsultantami oraz doradcami zajmującymi się pozyskiwaniem dotacji z Unii Europejskiej. Ich pomoc jest szczególnie polecana osobom pierwszy raz starającym się o dofinansowanie, ze względu na szeroki zakres formalności.
Umowa o dotację z UE
W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku o dofinansowanie z Unii Europejskiej, decyzja uznawana jest za przyznaną i przedsiębiorca może już zawrzeć umowę o dotację. Aby to zrobić, należy przede wszystkim zadbać o dostarczenie niezbędnych załączników. Dotyczy to różnego rodzaju dokumentów, takich jak zaświadczenia o niekaralności czy potwierdzenia faktu opłacania wszystkich podatków. W wielu przypadkach wymagane są również inne druki, zależnie od specyfiki wdrażanego przedsięwzięcia. Po podpisaniu umowy o dotację następuje etap realizacji dofinansowanego projektu. Kluczowe znaczenie w tym momencie ma przestrzeganie wszystkich procedur. Fundusze unijne są bowiem środkami publicznymi, dlatego w procesie zarządzania nimi nie może dochodzić do żadnych nieprawidłowości i rozbieżności.