opieka nad starszymi

W Niemczech jak w większości państw europejskich dynamicznie rośnie liczba starszych osób, którym potrzebna jest opieka. Niemcy to jednocześnie jedno z najbogatszych państw w UE, gdzie praca w opiece jest wyjątkowo dobrze płatna.

Bezpieczeństwo i komfort wyboru

Praca opiekunki w Niemczech jest szczególnie poszukiwana w okresie pandemii. Opiekując się osobami starszymi, będziesz miał kontakt tylko z minimalną liczbą osób, co zwiększa ochronę nie tylko własnego zdrowia, ale także zdrowia twojej rodziny po powrocie do domu. Supermarkety i inne sklepy w Niemczech działają w podwyższonych warunkach higienicznych, podobnie jak w Polsce. W sklepach dla zwiedzających przygotowywane są żele dezynfekujące i jednorazowe rękawiczki. Wózki sklepowe są regularnie czyszczone środkami dezynfekującymi, a sklepy często mają ograniczoną liczbę osób, aby uniknąć kolejek. Szukając odpowiedniej rodziny, na pewno będziesz miał w czym wybierać. W związku z obecną sytuacją związaną z pandemią zwolniło się wiele miejsc pracy w dziedzinie usług społecznych, a opiekunka do seniora jest obecnie poszukiwanym zawodem. Za opiekę nad osobą starszą otrzymasz miesięcznie od 1500 do 2400 euro. Konkretna kwota zależy od złożoności zamówienia. Możesz też liczyć na zwrot pieniędzy w przypadku podróży do domu i z powrotem.

Wymagania

Opieka w Niemczech to praca, która nie wymaga specjalistycznych kwalifikacji. Niezbędna jest jednak komunikatywna znajomość języka niemieckiego. Bez tego nie będziesz w stanie skomunikować się z osobą, która pozostaje pod twoją opieką. Musisz mieć możliwość pozostania w Niemczech przez miesiąc lub dłużej. Nie potrzebujesz kursu, ale doświadczenie na pewno się przyda. Zgodnie z nową klasyfikacją Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, działalność polskich opiekunów w rodzinach niemieckich mieści się w kategorii C. Jako opiekunka osób starszych należysz do osób dojeżdżających do pracy na granicy między Polską a Niemcami i Austrią. Maksymalna odległość do 100 km ciebie nie dotyczy. Możesz pracować w dowolnym miejscu w Niemczech. Musisz jednak podróżować przez co najmniej 21 dni (3 tygodnie). Termin ten musi zostać dotrzymany. Jeśli jesteś zarejestrowany i wrócisz do Polski przed upływem tego okresu, mogą cię wykluczyć z systemu pracowników transgranicznych. Na głównych przejściach granicznych można podróżować do Niemiec przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Nie musisz mieć książki pracownika transgranicznego. Policja rejestruje wszystko elektronicznie. Wystarczy formularz / potwierdzenie od pracodawcy, które otrzymasz automatycznie bezpośrednio z umową. Aby mieć pewność, że wszystkie formalności zostaną załatwione poprawnie, korzystnie jest skorzystać z pomocy wyspecjalizowanej agencji pośrednictwa pracy. Praca dla opiekunek w Niemczech pozwala też zyskać niezbędne doświadczenie zawodowe. Możesz w trakcie świadczenia pracy skorzystać z bezpłatnych kursów, po których uzyskasz doświadczenie w zakresie pielęgnacji osób chorych. Oznacza to, że tym samym możesz aplikować do pracy jako pielęgniarka dla osób starszych lub schorowanych, co w praktyce oznacza wzrost wynagrodzenia.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments