Operator maszyn CNC to zawód, który istnieje już od lat, jednak dla wielu osób wciąż jest zagadkowy. Numeryczne sterowanie obrabiarek swoje początki miało ponad 60 lat temu, ale w Polsce wciąż jeszcze wiele osób nie ma o nim pojęcia. Jednak z roku na rok zdecydowanie zmienia się to na plus.
Termin „CNC” dla wielu osób, które nie są związane z tą branżą, może być po prostu nieznany. Zatem zanim przejdziemy do omawiania zawodu operatora, warto pokrótce go wyjaśnić. Pomoże to rozwiać wszelkie wątpliwości i dobrze zapoznać się z tematyką sterowania numerycznego.
CNC – co to tak właściwie oznacza?
CNC to skrót od angielskiego Computerized Numerical Control, co po polsku oznacza: „komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych”. Taki zaprojektowany specjalnie układ sterowania numerycznego jest wyposażony w mikrokomputer, umożliwiający samodzielne zaprogramowanie urządzeń. Obróbka CNC jest używana szczególnie w przemyśle wytwórczym i dotyczy bardzo wielu sprzętów znajdujących się w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Najpopularniejsze maszyny CNC to te do obróbki metali (np. gięcia oraz cięcia blachy).
Praca operatora CNC
Głównym zadaniem operatora CNC jest nadzór nad pracującą maszyną. Do jego obowiązków należy przede wszystkim ustawianie parametrów sprzętu, instalacja odpowiednich narzędzi, a także kontrola elementów produkowanych przez maszynę. Co więcej, zajęciem operatora CNC jest także nadzór nad samym urządzenia, jego naprawami i konserwacją. Jeśli pracownik posiada odpowiednią wiedzę i przeszkolenie, może również programować maszyny, jak i wprowadzać korekty błędów. Mimo wszystko niezbędne do obsługi maszyny CNC są kwalifikacje. Każdy operator powinien mieć ukończony odpowiedni kurs programowania, który da mu zarówno wiedzę teoretyczną z zakresu działania tego rodzaju sprzętów, a także umiejętności praktyczne, dzięki którym szybko wdroży się w system działania maszyn CNC.
Czy praca operatora CNC jest opłacalna?
Jeśli posiadasz odpowiednią wiedzę i chcesz poszerzać swoje kwalifikacje, podjęcie pracy, jako operator CNC będzie idealną opcją. W Polsce nie ma jeszcze wielu fachowców w tej dziedzinie. Twoje zainteresowanie krążą wokół tematów programowania i sterowania numerycznego? Nie wahaj się spróbować. Z pewnością znajdziesz wiele szkoleń, które pomogą Ci nauczyć się obsługi maszyn CNC i tym samym znaleźć naprawdę dobrą pracę.
Czy każdy może zostać operatorem CNC?
Od każdego operatora maszyn CNC wymaga się umiejętności nieustannego skupienia uwagi. Urządzenia te wymagają bowiem stałej kontroli i nic nie może umknąć oczom operatora. Chociaż maszyny pracują tak, jak je zaprogramujemy, to mimo wszystko należy cały czas sprawdzać, czy działają prawidłowo. Często osoby zatrudniające operatorów pytają również o sprawności manualne, czy dokładność, jak również wiedzę obliczeniową. Ważna jest też odpowiedzialność oraz cierpliwość, która przydaje się w absolutnie każdej pracy.
Artykuł przygotował sklep Akcesoria CNC z częściami do maszyn CNC – https://www.akcesoria.cnc.info.pl/11-sterowanie-maszyn-cnc