Końcówka ubiegłego tygodnia na większości rynków europejskich miała neutralne zakończenie. Warto wspomnieć o piątkowych informacjach z Europejskiego Banku Centralnego, który zapowiedział przeprowadzenie stress-testów europejskich banków, informacja została dobrze przyjęta przez graczy. Skoro ECB podejmuje takie działania oznacza to, że nie obawia się żadnych niespodzianek, tak też pomyśleli inwestorzy.

Końcówka ubiegłego tygodnia na większości rynków europejskich miała neutralne zakończenie. Warto wspomnieć o piątkowych informacjach z Europejskiego Banku Centralnego, który zapowiedział przeprowadzenie stress-testów europejskich banków, informacja została dobrze przyjęta przez graczy.

Skoro ECB podejmuje takie działania oznacza to, że nie obawia się żadnych niespodzianek, tak też pomyśleli inwestorzy. Na GPW w piątek sesja także ułożyła się na korzyść kupujących, indeks WIG20 zakończył notowania wzrostem o 0,42%. Zachowanie indeksu dużych spółek, który w końcówce sesji odrobił straty związane było z wygasaniem kontraktów terminowych. W ostatniej godzinie wyznaczany był ich kurs rozliczeniowy, co wpłynęło na wahania w końcówce notowań. Wcześniej jednak opublikowane zostały bardzo dobre z dane dotyczące produkcji przemysłowej w Polsce, która wzrosła o 14% r/r.

Dane nie wpłynęły na giełdę, ale przełożyły się na dobre zachowanie złotego, który umocnił się w stosunku do euro i dolara. Kurs EUR/PLN i USD/PLN osiągnął odpowiednio 4,05 zł i 3,28 zł. Koniec tygodnia upłynął pod znakiem nowych rekordów na rynku złota, którego cena w piątek przekroczyła poziom 1250 dolarów za uncję. Bez wątpienia zwyżkom sprzyja słabnący dolar.

Na Wall Street piątkowa sesja również upłynęła spokojnie, można wręcz powiedzieć, że wakacyjnych nastrojach. Indeksy zakończyły notowania na niewielkim plusie, a informacja która wpłynęła pozytywnie na rynek dotyczyła stopniowego uelastyczniania kurs chińskiego juana w stosunku do dolara. Indeks S&P500 zyskał na zamknięciu 0,13%. Dzisiaj rano z tych samych przyczyn rosły rynki azjatyckie, a japoński indeks Nikkei 225 zyskał 2,43%.

Wygląda na to, że początek tygodnia będzie sprzyjał rynkom akcji. Rozwój wydarzeń w kolejnych dniach w dużej mierze będzie zależał od publikowanych danych makro. Warto wspomnieć, że będą one dotyczyły m.in. rynku nieruchomości w USA, czy finalnych danych o PKB w I kwartale. Na GPW indeks WIG20 nadal znajduje się poniżej oporu z końca maja, więc nadchodzący tydzień powinien upłynąć pod znakiem zmagań naszego indeksu z tą istotną barierą.


Maciej Dyja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj